Jak koronawirus wpływa na sektor warzyw i owoców?
Stowarzyszenie skupiające producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej - European Fresh Produce Association przedstawia pierwsze prognozy i rekomendacje dotyczące epidemii koronawirusa i jej wpływu na globalny rynek warzyw i owoców. EFSA zaznacz jednocześnie, że owoce i warzywa są bezpieczne i nie zachodzi obecnie żadne zagrożenie transmisją wirusa poprzez transport żywności.
EFSA zwraca uwagę na to, że doświadczenia z poprzednich lat dotyczące pokrewnych koronawirusów, takich jak koronawirus ostrego zespołu ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) i koronawirusa zespołu oddechowego na Bliskim Wschodzie (MERS-CoV), pokazują, że nie nastąpiło przeniesienie zakażenia poprzez spożywanie pokarmu. W tej chwili nie ma także żadnych dowodów sugerujących, że koronawirus różni się od ich pod tym względem. Bezpieczeństwo warzyw i owców potwierdzają wypowiedzi ekspertów z Niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka. O tym pisaliśmy także TUTAJ.
AKTUALNE CENY OWOCÓW. KLIK
Wielu operatorów logistycznych, na co również uwagę zwraca EFSA, informuje jednak, że procesy sanitarne i higieniczne w wielu krajach zostały istotnie wzmocnione. Co więcej, nie jest wykluczone, że w wyniku obaw i pomimo uspokajających oświadczeń wydanych przez instytucje takie jak EFSA czy instytucje naukowo badawcze, konsumenci mogą domagać się jeszcze dodatkowych certyfikatów bądź zapewnień od swoich dostawców.
- Pomimo, że nowy koronawirus może pozostawać na powierzchniach przez kilka godzin lub nawet kilka dni (w zależności od rodzaju powierzchni), jest bardzo mało prawdopodobne, aby wirus utrzymał się na powierzchni przy przenoszeniu, podróży i ekspozycji na zmiany temperatur - podkreślają przedstawiciele EFSA.
Ryzyko jest zatem, jak podkreśla stowarzyszenie skupiające producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej minimalne, natomiast producenci owoców powinni nadal koncentrować swoje wysiłki na utrzymaniu najwyższych poziomów higieny i bezpieczeństwa żywności.
AKTUALNE CENY WARZYW. KLIK
EFSA informuje również o tym, że pierwsze skutki wybuchu epidemii dla tego sektora odnotowano już w Chinach. Niesie to szereg implikacji dla europejskich owoców i warzyw oraz innych dostawców, wynikający z paraliżu operacji i spowolnienia działalności gospodarczej.
W przypadku handlu wewnątrz Unii Eeuropejskij, sektor wciąż znajduje się w stabilnej sytuacji, niemniej pojawiają się pierwsze problemy m.in.: brak kierowców i personelu firm przewozowych stronach. Według EFSA, właśnie tutaj konieczne będzie wdrożenie planu dostaw awaryjnych.
Podejmowane przez poszczególne kraje środki ostrożności powodują także pierwsze problemy z docieraniem transportów na czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku produktów łatwo psujących się.
Czytaj także: