Chcesz siać pora na rozsadę? O tym musisz pamiętać
Por preferuje miejsca ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Z powodu płytkiego systemu korzeniowego źle znosi suszę. Najlepiej rośnie w glebach żyznych i próchniczych. Nie powinno się uprawiać go po innych roślinach cebulowych.
Kiedy siać pora na rozsadę w domu? Kiedy siać pora w szklarniach, tunelach, inspektach?
Pora najlepiej siać z rozsady, ponieważ wysiewany prosto do gruntu jest zazwyczaj słaby i podatny na uszkodzenia. Uprawa z rozsady jest więc zdecydowanie bardziej wydajna. Jest też wskazana z powodu długiego okresu wegetacji tego warzywa. Czas od siewu do zbioru wynosi od 5 do 7 miesięcy.
Warto pamiętać o tym, że zasadniczo występują odmiany pora letnie oraz zimowe. Pierwsze z nich charakteryzują się krótszym okresem wegetacji i delikatniejszym smakiem, a ich zbiory mają miejsce latem i jesienią. Z kolei odmiany zimowe przeznaczone są do zimowania w gruncie, a ich zbiór odbywa się zimą oraz wiosną następnego roku.
Czytaj także: Posadziłeś drzewa i krzewy owocowe? Sprawdź, kiedy zaczną owocować
W przypadku chęci uzyskania wczesnego zbioru, pora na rozsadę siać należy w terminie między 20 stycznia a 15 lutego. Rozsadę do gruntu będzie można wówczas posadzić dwa miesiące później (20 marca – 15 kwietnia). Na zbiór późny pora siać trzeba w marcu, a sadzenie rozsady przeprowadzić między majem a czerwcem. Z kolei zbiór zimowy oznacza konieczność siania w połowie kwietnia, a sadzenia rozsady w terminie od 20 czerwca do 10 lipca.
Pora na rozsadę siać można nie tylko w domu, ale również w szklarniach, tunelach czy inspektach. W szklarniach i ogrzewanych tunelach do siania przystąpić można już po 20 stycznia. W pozostałych przypadkach z sianiem lepiej wstrzymać się przynajmniej do przełomu lutego i marca.
Jak siać pora na rozsadę?
Nasion pora nie należy siać zbyt gęsto, ponieważ wyrosłe z nich siewki będą słabsze i mniejsze, a do tego bardziej podatne na choroby. Pora najlepiej siać w podłożu przeznaczonym do przygotowania rozsad, które wcześniej należy obficie zrosić.
Nasiona pora po wysianiu przykryć należy centymetrową warstwą ziemi. Ich wschodzenie trwa zazwyczaj od 10 do 20 dni. Do tego czasu należy dbać o zapewnienie roślinom stale wilgotnego podłoża. Optymalną temperaturą do kiełkowania jest ta w okolicach 16-18 stopni Celsjusza.
Po kiełkowaniu rozsadę pora można przenieść bliżej światła, a temperaturę otoczenia nieco obniżyć. W momencie, kiedy siewki osiągną wysokość ok. 10 cm, wskazane jest ich przepikowanie do większego pojemnika. Przed wysadzeniem sadzonek pora na ich stałe miejsce w gruncie, warto je zahartować poprzez wystawianie na zewnątrz na kilka godzin w ciągu dnia.
Czytaj także: Wysiej te kwiaty już w styczniu. Wiosną szybciej ozdobią twój ogród
Przesadzanie pora do gruntu: O czym trzeba pamiętać?
Przesadzając rozsadę pora do gruntu, zadbać trzeba o odpowiednie odstępy między sadzonkami. Powinny być odpowiednio duże, aby zapewnić roślinom przestrzeń do rozwoju i jednocześnie uchronić je przed chorobami grzybowymi. Optymalna odległość między roślinami to 10 cm, a pomiędzy ich poszczególnymi rzędami – 30 cm.
Po posadzeniu należy pamiętać o regularnym odchwaszczeniu podłoża, a w przypadku suszy – także o podlewaniu. Do tej ostatniej czynności najlepiej używać odstanej, letniej wody. Wskazane jest także spulchnianie ziemi między rzędami Na glebach mniej żyznych konieczne może okazać się również nawożenie. Kiedy por odpowiednio urośnie, wskazane jest usypanie wokół każdej sztuki kopczyków sięgających do nasady liści. Dzięki temu zabiegowi wybielona część warzywa będzie dłuższa.