Cebula dymka dobrze rośnie obok tych roślin. Najlepszy moment na sianie tuż tuż

Małe cebulki, z których następnie wyrasta szczypior, można wyhodować samodzielnie z nasion lub kupić w sklepach ogrodniczych. To drugie rozwiązanie oszczędza nam sporo czasu i pracy. Poza tym znacznie szybciej będziemy mogli cieszyć się zieleniną. Cebulę z dymki można posadzić już w marcu. Warzywo powinno bez problemu znieść ewentualne kilkudniowe przymrozki.
Czytaj też: Wysokie ceny borówek i truskawek? Niepokojące przewidywania rolników i naukowców
Gdzie posadzić cebulę dymkę?
Dymka dobrze radzi sobie na uniwersalnym podłożu przeznaczonym do uprawy warzyw. Jeśli jednak chcemy zapewnić jej nieco lepsze warunki do rozwoju, lepiej sprawdzi się ziemia bogata w próchnicę. W takim przypadku można zastosować podłoże z dodatkiem torfu lub kompostu. Ważne, aby było ono przepuszczalne, o pH między 6,5 a 7,0. Stanowisko powinno być słoneczne.
Aby dymka rosła zdrowo, trzeba bardzo ostrożnie wybrać miejsce uprawy oraz zastosować tzw. płodozmian warzyw. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia pewnych szkodników i chorób. Cebula dobrze rośnie w miejscu, gdzie wcześniej były uprawiane ogórki i fasola szparagowa. Nie należy z kolei sadzić jej na grządkach, na których wcześniej rosły ziemniaki, marchew, seler oraz buraki. Marchewkę i buraka ćwikłowego można jednak zasadzić w bliskim towarzystwie dymki, z uwagi na ich pozytywny wpływ. Dymka lubi również bliskość pomidorów, ogórków, truskawek, majeranku i pietruszki. Nie przepada zaś za rzodkiewką i kapustą.
Cebula jest najczęściej atakowana przez szkodnika znanego jako śmietka cebulanka. Jego larwy drążą korytarze w dymce oraz uszkadzają podziemne części rośliny. Jeśli zauważymy obecność szkodnika, w kolejnym roku trzeba będzie zmienić stanowisko uprawy. Dodatkowo w takim przypadku obok dymki warto posadzić marchewkę, ponieważ zmniejsza ona liczebność śmietki. Ekologicznym sposobem zwalczania tego owada jest wyciąg z wrotyczu i napar z bylicy piołun.
Zasady dotyczące sadzenia cebuli dymki
Cebulę dymkę, niezależnie od tego, czy sami ją wyhodowaliśmy, czy kupiliśmy w sklepie ogrodniczym, można sadzić od końca marca do kwietnia. Najlepiej przystąpić do prac wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, aby uniknąć mocnego słońca. O jakich zasadach należy pamiętać?
-
Cebulki umieszczamy w rozstawie co 30-40 cm między rzędami i co 5- 8 cm w rzędzie. Wkładamy je na głębokość 5 cm, tak aby czubek warzywa wystawał ponad ziemią na około 0,5 cm.
-
Delikatnie ubijamy ziemię i podlewamy glebę, uważając, aby woda nie poleciała bezpośrednio na cebule.
-
W okresie wzrostu należy pamiętać o regularnym usuwaniu chwastów oraz delikatnym spulchnianiu gleby motyczką w międzyrzędziach. Chwasty najlepiej usuwać w momencie, gdy są jeszcze niewyrośnięte, dzięki temu jest mniejsza szansa, że naruszymy korzenie cebuli.
-
Dymka nie musi być podlewana bardzo często, jednak podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne. W okresach suszy trzeba pamiętać o obfitszym nawadnianiu.
-
Osoby, które zdecydują się na uprawę cebuli dymki w doniczce, mają znacznie mniej pracy, bo nie będą musiały ani wyrywać chwastów, ani spulchniać gleby. Doniczkę wystarczy ustawić na słonecznym stanowisku. Cebula dymka będzie rosła najlepiej w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Warto dodać, że dymkę można uprawiać w doniczce o każdej porze roku.
Czytaj też: Rozsyp pod lawendą ten kuchenny odpad. Obsypie się kwiatami
Z reguły po kilku tygodniach od posadzenia można już zbierać pierwszy szczypior. Warto regularnie go obcinać, bo stymuluje to roślinę do dalszego wzrostu. Poza tym będziemy mogli na bieżąco wykorzystywać aromatyczne liście podczas gotowania. Osoby, które posadziły dymkę w gruncie nie tylko dla szczypioru, ale również dla samej cebuli, muszą poczekać na zbiory do lipca. O dojrzałości warzywa świadczy zasychanie i żółknięcie liści. To znak, że cebule są gotowe do wykopania. Dymkę wyrywamy ręcznie.
Czytaj też: Posadź obok truskawek, a zbierzesz więcej owoców. Oto ważne wskazówki