Masz młode drzewka owocowe? O tym zabiegu musisz koniecznie pamiętać
![](/media/cache/10/92/109274d96277062274441c78a56c444c.jpg)
Bielenie drzewek owocowych jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na rozprowadzaniu na pniach i grubszych konarach drzew białej farby – najczęściej wapna. W rzeczywistości jest to mleko wapienne, czyli mieszanka wapna i wody w proporcji 1:5 (np. 1 kg wapna na 5 l wody). Do mieszanki czasami dodaje się krochmal czy glinę, dzięki którym roztwór ma lepszą przyczepność i jest bardziej odporny na zmywanie przez deszcz.
Bielenie drzewek owocowych: W jakim celu się je wykonuje?
Bielenie drzewek owocowych ma ogromne znaczenie dla utrzymania przez nie właściwej kondycji. Biały kolor odbija promienie słoneczne i tym samym ogranicza nagrzewanie. Bielenie chroni więc korę drzew zimą i wczesną wiosną przed pękaniem, do którego może dojść na skutek gwałtownych wahań temperatury.
We wspomnianym czasie kory drzew nie chroni przed słońcem cień liści. Promienie padają więc bezpośrednio na pień i gałęzie. To natomiast w połączeniu z coraz wyższymi temperaturami w ciągu dnia powoduje pobudzenie krążenia soków w drzewie. Nocą natomiast dochodzi do spadku temperatury przez co tkanki rośliny, zwłaszcza te najbliżej kory, przemarzają i powstają uszkodzenia. Najbardziej narażone na nie są takie drzewa owocowe jak wiśnie, czereśnie, jabłonie, grusze i śliwy.
Na skutek uszkodzeń drzewa stają się łatwiejszym celem dla szkodników i groźnych patogenów, które mogą bez przeszkód wnikać do wnętrza rośliny przez spękania i rany zgorzelinowe, które pojawiły się na jej korze.
Czytaj też: Plan na luty w ogrodzie. Te drzewa i krzewy owocowe można już przycinać
Bielenie drzewek owocowych zapobiega nie tylko pękaniu kory
Bielenie drzewek owocowych ma jednak nie tylko przeciwdziałać powstawaniu na korze groźnych uszkodzeń, ale także zapobiegać zbyt wczesnej wegetacji roślin. Jeśli do niej dojdzie, drzewo może zacząć kwitnąć zbyt szybko, a przez to być bardziej narażone na wiosenne przymrozki. To zaś może doprowadzić do zmniejszenia plonów, a w skrajnych przypadkach nawet do ich braku.
Warto jeszcze zaznaczyć, że bielenie drzewek nie chroni ich w sposób bezpośredni przed chorobami czy szkodnikami. Nie niszczy bowiem wirusów czy bakterii. Nie leczy też infekcji. Wykazuje jedynie działanie zapobiegawcze.
Czytaj też: Pellet i owies opałowy. Ile owsa na tonę pelletu? I czy to się opłaca?
Czy trzeba bielić młode drzewka owocowe?
Wśród niektórych ogrodników panuje przekonanie, że niewskazane jest bielenie młodych drzewek owocowych, ponieważ może to przynieść w ich przypadku więcej szkody niż pożytku, a wapno może uszkodzić młodą korę. Czy to prawda? Czy trzeba bielić młode drzewka owocowe?
Okazuje się, że zabieg ten jest jak najbardziej zalecany i wręcz trzeba bielić młode drzewka owocowe. Ich delikatna kora jest wyjątkowo podatna na uszkodzenia i tym samym potrzebuje ochrony nawet bardziej niż ta na starszych i dojrzałych okazach. Kora młodych drzewek owocowych jest cienka i wykazuje wyjątkową wrażliwość na promienie słoneczne oraz jest też bardziej narażona na szkodliwe działanie mrozu.
Czytaj też: Jak zwalczać szkodniki na drzewach owocowych? Wiosenne opryski bez chemii
Kiedy i jak bielić drzewka owocowe?
Bielenie drzewek owocowych najlepiej wykonać zanim dni zaczną robić się coraz dłuższe, a tym samym słońce będzie świecić mocniej. Optymalnym terminem jest druga połowa grudnia lub początek stycznia. Warto, aby kora była biała aż do początku marca. W związku z tym często okazuje się, że zabieg bielenia trzeba powtarzać. Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku występowania obfitych opadów.
Bielenie drzewek owocowych zawsze należy przeprowadzać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień, kiedy temperatura powietrza jest dodatnia, a najlepiej gdy wynosi więcej niż 4 stopnie Celsjusza. Do nakładania wapna warto użyć dużego pędzla z miękkim włosiem. Szczególnie dokładnie należy pomalować pnie drzew od strony południowej i południowo-zachodniej, ponieważ to one nagrzewają się najbardziej i tym samym są wyjątkowo narażone na uszkodzenia.
Jak bielić młode drzewka owocowe?
Czy fakt, że trzeba bielić młode drzewka owocowe oznacza, że zabieg ten należy przeprowadzać tak samo jak w przypadku starszych egzemplarzy? Okazuje się, że nie.
Do bielenia młodych drzewek owocowych powinno się używać bardziej rozcieńczonego roztworu wapnia. Okazy te są bowiem delikatniejsze i bardziej wrażliwe. Proporcja wapna do wody musi w tym przypadku wynosić 1:10, co oznacza, że np. 1 kg wapna należy rozpuścić w 10 l wody. Do roztworu można, tak samo jak w przypadku tego przeznaczonego do starszych drzew, dodać krochmal lub glinę.
Czytaj też: Wypłata 13. emerytury z KRUS coraz bliżej. Ile wyniesie? Czy trzeba wniosek?