Odnowienie rejestracji glifosatu na 10 lat - PZPRZ interweniuje
PZPRZ w liście otwartym m.in. do: Janusz Wojciechowskiego, komisarz UE ds. rolnictwa i Stella Kyriakides, komisarz UE ds. zdrowia, wyraża niepokój przedłużającą się procedurą odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej - glifosatu - w Unii Europejskiej.
(...) za pośrednictwem Pana Komisarza do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o podjęcie decyzji opartej na podstawach naukowych podczas zbliżającego się posiedzenia Komitetu Odwoławczego 16 listopada i ponowne zatwierdzenie glifosatu na kolejne 10 lat, zgodnie z propozycją Komisji. Liczymy na wsparcie z Pańskiej strony, ceniąc sobie bardzo dobrą dotychczasową współpracę z Panem - napisał Związek.
Glifosat potrzebny rolnikom
PZPRZ bardzo mocno podkreśla: - My, rolnicy nie jesteśmy politykami i nie mamy żadnego wpływu na to jakie polityczne decyzje zostaną podjęte. Ale wiemy jedno - potrzebujemy dostępu do glifosatu, jeżeli nie chcemy doprowadzić do zahamowania rozwoju sektora rolnego w Polsce i jeżeli chcemy konkurować na równych zasadach z krajami spoza UE. Nie możemy pozwolić na to, by z listy środków ochrony roślin zniknęła kolejna substancja. Związek zwraca też uwagę na to, że Komisja Europejska proponuje, by przedłużyć stosowanie glifosatu na 10 lat, choć pojawiają się głosy z niektórych państw członkowskich, by był to nawet krótszy okres.
-
Nie ma podstaw do tego, by zezwolenie obowiązywało krócej. Jeżeli tak się stanie, mielibyśmy do czynienia z precedensem, gdzie dowody naukowe nie stanowią żadnego zabezpieczenia dostępu ważnych substancji dla rolników, a decyzje podejmowane są wyłącznie na drodze politycznej - uważa Związek.
Rola glifosatu w rolnictwie
Glifosat, jak podkreśla PZPRZ, jest nieodzowny w ochronie roślin przed chwastami. Przyczynia się bowiem do poprawy jakości gleby i do zwiększenia różnorodności biologicznej. Ponadto stanowi podstawowe narzędzie w zrównoważonych praktykach rolniczych, takich jak uprawa konserwująca i regeneracyjna. Analizy i badania prowadzone w naszym kraju, według Związku, pokazują w sposób bardzo czytelny, że brak odnowienia, a tym samym dostępności glifosatu przyczyni się do spadku plonów i wzrostu kosztów produkcji dla rolników.
- Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację gospodarczą i geopolityczną oznacza to spadek opłacalności produkcji niektórych roślin - stwierdził we wspomnianym liście PZPRZ. Zaznaczył także, że ne da się dziś zastąpić glifosatu inną substancją, a mając na uwadze wysoką inflację w Unii Europejskiej i wyjątkowo niestabilną sytuację geopolityczną należy zrobić wszystko, by zapewnić przewidywalność i bezpieczeństwo w gospodarce żywnościowej.
Czytaj także: