Ziarno z Ukrainy. 60 statków. Ile trafi do polskich portów?
Wczoraj, w sobotę 26 listopda, odbyła się w Kijowie na Ukrainie konferencja premierów Ukrainy, Polski i Litwy pod nazwą "Ziarno z Ukrainy - odwaga karmi planetę". Zadeklarowano transport 60 statków ze zbożem dla potrzebujących.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował inicjatywę "Ziarno z Ukrainy", która miałaby polegać na wysłaniu z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw. W konferencji wzięli udział prezydent Wołodymyr Zełenski, premier Mateusz Morawiecki, prezydent Węgier Katalin Novak, premier Litwy Ingrida Simonyte oraz premier Belgii Alexander De Croo. Termin konferencji zbiegł się z 90. rocznicą Hołodomoru, czyli Wielkiego Głodu.
Celem ukraińskiego zboża mają być kraje trzeciego świata
Żywność ma trafiać do najbiedniejszych krajów Afryki, dotkniętych głodem i suszą. Wsparcie zaoferowały już między innymi Austria i Francja. Prezydent Zełenski podkreślił, że to działania Rosji wpływają głównie na bezpieczeństwo żywnościowe nie tylko Ukrainy, ale także wielu innych państw na całym świecie.
- Wielu osobom grozi śmierć głodowa z powodu rosyjskiej blokady ukraińskiego eksportu żywności. Stąd właśnie nasza inicjatywa humanitarna "Ziarno z Ukrainy". To niezbędna odpowiedź na zagrożenie stwarzane przez Rosję. Odpowiedź Ukrainy oraz jej partnerów. Miejmy nadzieję, że to wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i aby ocalić miliony ludzi przed śmiercią głodową - stwierdził Zełenski.
Celem inicjatywy jest wysłanie co najmniej 60 statków ze zbożem z ukraińskich portów do krajów najbardziej dotkniętych brakiem żywności, które wymagają pilnej pomocy żywnościowej. Prezydent Ukrainy wskazał, że chodzi o kraje jak Etiopia, Sudan, Somalia, Kongo czy Jemen.
- 60 statków zapewni stabilność żywnościową dla miliona osób na okres roku, to jest znaczny wkład w globalną stabilność - dodał prezeydent Ukrainy
Wyjaśnił, że do inicjatywy zostało jak dotąd zaproszonych 20 krajów i Unia Europejska, a kolejne 10 przygotowuje się do dołączenia.
Austria przeznaczy 3,8 miliona euro, Francja 6,0 milionów euro
Na reakcję nie trzeba było długo czekać, bo na apel prezydenta Zełenskiego odpowiedział między innymi austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. Poinformował on na Twitterze, że Austria wspiera inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" i przeznacza 3,8 miliona euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie.
Gotowość wsparcia inicjatywy "Ziarno z Ukrainy" poparł także prezydent Francji Emmanuel Macron. Na Twitterze przekazał, że Francja "jest gotowa przekazać sześć milionów euro na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego".
60 statków zboża - ile trafi do polskich portów?
Zboże z Ukrainy musi trafić do portów, zanim zostanie przetransportowane do krajów potrzebujących. Ile z tej zadeklarowanej ilości przejedzie przez Polskę by trafić do bałtyckich portów? Tego nie wiemy. Jak wcześniej powiedział polski minister rolnictwa, magazyny zbożowe na północy kraju mają znaczenie również ze względu na polską pomoc Ukrainie w eksporcie jej zboża. Natomiast w wywiadzie dla Programu III Polskiego Radia Jan Ardanowski, były minister rolnictwa i przewodniczący prezydenckiej rady do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich powiedział, że zboże z Ukrainy jest sprzedawane w Polsce i to jest proceder niemożliwy do upilnowania. Niestety nie ma wystarczająco dokładnych danych, pokazujących ile zboża z Ukrainy trafia do Polski i co tak naprawdę się z nim dalej dzieje.
Wkrótce szerzej zajmiemy się tematem ukraińskiego zboża.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O wpływie importu zboża z Ukrainy pisaliśmy wcześniej już tutaj