Rolnicy powiększają gospodarstwa
Rozwój gospodarstwa oprócz inwestowania w maszyny wiąże się również z powiększaniem areału. Rolnicy chętnie korzystają z napotykanych możliwości.
Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w 2017 roku w ręce rolników trafiło 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów. To kolejny rok, w którym wydzierżawiono rolnikom ponad 50 tys. ha.
Podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów jest dzierżawa, która jest bardzo korzystna dla rolników. Zważywszy, że od wprowadzenia nowej ustawy w 2016 roku o obrocie gruntów tylko oni mogą startować w przetargach ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych, co znacznie uatrakcyjniło warunki zawierania umów oraz umożliwiło rozwój rodzinnych gospodarstw. Długoletnie dzierżawy dają im pewność gospodarowania i umożliwiają planowanie produkcji rolnej bez angażowania dużych środków finansowych, uprawniają do dopłat obszarowych, a zaoszczędzone pieniądze mogą przeznaczyć na modernizację gospodarstw rolnych.
Dzierżawa w liczbach
Powierzchnia gruntów w Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa pozostająca w dzierżawie wg stanu na dzień 31.01.2018 r. to 1 032 657 ha na podstawie ponad 58,7 tys. trwających umów dzierżawy.
W 2017 r. Agencja wydzierżawiła ponad 52,5 tys. ha gruntów Zasobu WRSP na podstawie 5,9 tys. zawartych umów. Z tej powierzchni w trybie przetargowym wydzierżawiono 52,3 tys. ha gruntów, natomiast w trybie bezprzetargowym 186 ha. Największy areał wydzierżawionych gruntów znajduje się w województwach: zachodniopomorskim – 208,5 tys. ha, wielkopolskim – 160,9 tys. ha, dolnośląskim – 146,5 tys. ha i warmińsko-mazurskim – 121,6 tys. ha. Najmniej w woj. świętokrzyskim – 5,3 tys. ha i małopolskim 7,8 tys. ha.
Istotne jest to, że wśród kryteriów przetargowych ofert pisemnych najczęściej brane są pod uwagę wielkość gospodarstwa i jego odległość od oferowanego gruntu oraz charakter dominującej produkcji rolnej. Preferowana jest produkcja zwierzęca. Takie podejście poprawia sytuację agrarną wielu gospodarstw.
Jak podaje KOWR w okresie 01.01. – 31.12.2017 r. odbyło się 8 120 przetargów na dzierżawę, z tego prawie 80% stanowiły przetargi ograniczone. W tym okresie skuteczność przetargów na dzierżawę nieruchomości Zasobu WRSP mierzona liczbą przetargów rozstrzygniętych w relacji do przetargów odbytych wyniosła 72%. Skuteczność przetargów mierzona powierzchnią rozstrzygniętych przetargów do powierzchni zaoferowanej do dzierżawy wyniosła 87%.
Wiele gruntów jednak wciąż czeka na rozdysponowanie. Pomimo, iż specyfika działek charakteryzuje się coraz większym rozdrobnieniem nadal dokonywany jest ich sukcesywny przegląd.
Powierzchnia gruntów do rozdysponowania w 2018 roku to prawie 58 tys. ha. i są to założenia KOWR. Całkowita powierzchnia gruntów pozostająca do wydzierżawienia to ponad 210 tys. ha.