Do kiedy będą przymrozki? Prognoza długoterminowa do połowy marca
IMGW udostępniło prognozę długoterminową na kolejne pięć tygodni. Jak jednak podkreśla instytut, charakter prognozy jest orientacyjny. Wpływa na to zarówno różnorodność wykorzystywanych modeli prognostycznych, jak i możliwość wystąpienia nagłych zjawisk meteorologicznych, których nie da się przewidzieć.
Prognoza pogody na 5 tygodni: Średnia maksymalna temperatura
Według prognoz IMGW w tygodniu od 10 do 16 lutego średnia temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie do 4 stopni na południu kraju oraz na północnym zachodzie. Od 17 do 23 lutego z kolei cieplej – od 2 stopni Celsjusza na północnym wschodzie do 7 stopni na południowym zachodzie. Na przełomie lutego i marca – od 24 lutego do 2 marca - średnia maksymalna temperatura wyniesie od 4 stopni w rejonach podgórskich i na północnym wschodzie do 8 stopni na południu i południowym zachodzie. Podobnie w pierwszych dwóch tygodniach marca – zarówno od 3 do 9 marca, jak i od 10 do 16 marca - średnia temperatura maksymalna może wynieść od 4 stopni w rejonach podgórskich do 9 stopni na południowym zachodzie.
Czytaj też: Plan na luty w ogrodzie. Te drzewa i krzewy owocowe można już przycinać
Kiedy skończą się przymrozki?
Prognoza średniej temperatury minimalnej wskazuje, że przymrozków spodziewać możemy się co najmniej do 23 lutego. W tygodniu od 10 do 16 lutego będzie najzimniej – od -9 stopni Celsjusza w rejonach podgórskich do -2 stopni na północy kraju. Z kolei od 17 do 23 lutego temperatura minimalna wyniesie od -5 stopni w rejonach podgórskich do zera stopni na północy i północnym zachodzie. Kolejne tygodnie przyniosą temperatury dodatnie – temperatura poniżej zera utrzyma się jedynie w rejonach podgórskich i na wschodnim krańcu kraju. Od 24 lutego do 2 marca średnia minimalna temperatura wyniesie od -3 stopni w rejonach podgórskich i -1 stopnia na wschodzie do 2 stopni na północy Polski. Od 3 do 9 marca -2 stopnie w rejonach podgórskich, -1 na wschodzie do 2 stopni na północy i północnym zachodzie. Z kolei między 10 a 16 marca spodziewać się można -3 stopni w rejonach podgórskich, -1 stopnia na północnym wschodzie i 2 stopni na północy oraz północnym i południowym zachodzie.
Czytaj też: Późna fala opadów śniegu. Oto długoterminowa pogoda na wiosnę 2025
Od 24 lutego zmniejszy się również prawdopodobieństwo wystąpienia temperatury minimalnej poniżej zera. Pomijając regiony podgórskie, między 24 lutego a 2 marca najwyższe, 60-procentowe prawdopodobieństwo wystąpi na północnym wschodzie, najniższe natomiast – 27-procentowe – na północy kraju. W kolejnym tygodniu (3–9 marca) prawdopodobieństwo to spadnie na północnym wschodzie do 52 proc., na północy zaś do 19 proc. Od 10 do 16 marca na północnym wschodzie wyniesie 46 proc., a na północy kraju – 16 proc.
Czytaj też: Te prace w ogrodzie musisz wykonać już w lutym. Nie przegap terminów
Prognoza na 5 tygodni – czy będzie padać?
Według prognozy IMGW tydzień od 10 do 16 lutego będzie suchy, popada nieznacznie jedynie na krańcach kraju. W kolejnych tygodniach opadów nieco więcej – od 17 do 23 lutego może spaść od 4 mm w Wielkopolsce do 9 w rejonach podgórskich. Następny tydzień (24 lutego do 2 marca) to od 7 mm w centralnej części kraju, na południowym zachodzie i północnym wschodzie, do 11 mm na północnym zachodzie. Podobnie w tygodniu od 3 do 9 marca, z tym że mocniejsze opady – 13 mm – mogą być notowane w rejonach podgórskich. Od 10 do 16 marca najmniej popada w centrum – 8 mm, najwięcej w rejonach podgórskich – 14 mm oraz na północnym wschodzie – 11 mm. IMGW nie precyzuje jednak, o jakich opadach mowa.
Czytaj też: Wypłata 13. emerytury z KRUS coraz bliżej. Ile wyniesie? Czy trzeba wniosek?