Polscy rolnicy liderami zielonych zmian

Polscy rolnicy doskonale zdają sobie sprawę ze zmian klimatycznych, na co dzień pokazują też, że są na te wyzwania gotowi. Potrzeba jednak zdecydowanego wsparcia i konkretnego działania ze strony decydentów, opartego na dialogu i zrozumieniu. Najważniejszy jednak jest wspólny głos środowisk rolniczych.
Polskie rolnictwo to sprawa nie tylko samych rolników, a wszystkich Polaków. Co więcej, proces produkcji żywności to dzisiaj zasadnicze wyzwanie narodowego i - szerzej - europejskiego bezpieczeństwa. Kraj potrzebuje silnego i spójnego środowiska rolniczego. A rolnicy potrzebują samoorganizacji - jedności i współpracy.
W obliczu niestabilnych geopolitycznie czasów, wzmocnienie lokalnego rolnictwa to zadanie priorytetowe - zarówno przez jego ochronę przed niekorzystnymi warunkami narzucanymi z zewnątrz, jak i przez inwestowanie w lokalnych producentów. Potrzebne są też działania pozwalające przeciwdziałać kryzysowi wodnemu i skutkom zachwiania stabilności klimatu – takie, na których skorzystają rolnicy, a nie zostaną obarczeni koniecznością zajmowania się skomplikowaną biurokracją. Odpowiedzialność za przeciwdziałanie zmianom klimatycznym nie powinna spoczywać w większości na rolnikach, ale zaczyna się właśnie tutaj.
Gospodarstwa na froncie zmian
Polskie gospodarstwa już dziś odgrywają kluczową rolę w zielonej transformacji. Coraz więcej rolników wdraża rozwiązania z zakresu rolnictwa regeneratywnego, inwestuje w technologie oszczędzające zasoby i bierze udział w inicjatywach skracających łańcuchy dostaw.
Nie chodzi jednak o modę, ale o konieczność dostosowania się do zmieniających się warunków gospodarowania – coraz bardziej nieprzewidywalnej pogody, rosnących kosztów produkcji, a także oczekiwań konsumentów.
O tym, że polscy rolnicy są gotowi zmian, a także do dialogu, świadczą obrady podczas konferencji „Europa – czas transformacji. Polscy rolnicy liderami zielonych zmian”.
Wydarzenie, które odbyło się z ramienia Stowarzyszenia Pacjent Europa, Stowarzyszenia Agroekoton, KRiR i Rady ds. Młodych Rolników przy KRiR, we współpracy ze Stowarzyszeniem PTR, AgroHortiMedia i Klastrem Ogrodnictwo Przyszłości, zgromadziło rolników, ekspertów, przedstawicieli organizacji społecznych i naukowców, a także doradców w zakresie produkcji żywności, liderów branż oraz byłych i obecnych przedstawicieli instytucji europejskich. Tematem przewodnim była konieczność zrównoważonego rozwoju rolnictwa w Polsce i Europie, w oparciu o praktyczne doświadczenia, realne potrzeby i lokalne potencjały.
Czas na współpracę i wspólny głos
W obliczu wyzwań klimatycznych, rosnących kosztów produkcji i zmieniających się oczekiwań konsumentów rolnictwo potrzebuje dziś nie tylko innowacji, ale przede wszystkim współpracy. Z takiego przekonania zrodziła się inicjatywa Forum AGRO - nowa przestrzeń wymiany wiedzy, dobrych praktyk i wspólnego głosu rolników, którzy myślą o przyszłości swojego zawodu odpowiedzialnie i długofalowo.
Potrzeba wspólnego głosu wybrzmiewa już od pamiętnych zeszłorocznych protestów. Jednym z głównych wniosków tegorocznej konferencji była potrzeba lepszej organizacji środowiska rolniczego i tworzenia przestrzeni do wymiany wiedzy, opinii i doświadczeń.
Wspólny głos to wzmocnienie siły i skuteczności wpływu na decydentów, to uniezależnienie się od obietnic polityków, a wypracowywanie wspólnych, korzystnych i dobrych postulatów. To sposób na konstruktywny i nastawiony na działania dialog.
Dlatego powstała nowa inicjatywa – Forum AGRO – społeczność zrzeszająca osoby zainteresowane nowoczesnym i odpowiedzialnym podejściem do rolnictwa. Można do niej dołączyć.
Forum AGRO to miejsce, gdzie rolnicy, eksperci i praktycy mogą dzielić się sprawdzonymi rozwiązaniami, komentować aktualne wyzwania i wspólnie pracować nad propozycjami zmian. Co ważne – społeczność Forum AGRO działa w polskiej, spółdzielczej aplikacji społecznościowej PLZ. Zachęcamy do dołączenia do grupy „FORUM_AGRO” – to przestrzeń stworzona przez rolników dla rolników.
Przyszłość należy do gospodarstw
Przyszłość europejskiego rolnictwa będzie zależeć nie tylko od unijnych strategii czy decyzji polityków, ale przede wszystkim od determinacji i zaangażowania samych rolników. To rolnicy już dziś kształtują krajobraz, dbają o żywność dobrej jakości i wprowadzają innowacje, które odpowiadają na potrzeby ludzi i ziemi.
Polska ma szansę nie tylko podążać za trendami, ale też je współtworzyć. Dzięki takim inicjatywom jak Forum AGRO, rolnicy zyskują narzędzia i wsparcie, by odgrywać w tym procesie główną rolę.
Stowarzyszenie Pacjent Europa to ogólnoeuropejska, bezpartyjna, ponadpolityczna inicjatywa rzecznicza i ekspercka. Obszar działalności Stowarzyszenia obejmuje kwestie dotyczące ochrony zdrowia, zmian klimatu oraz rolnictwa. Misją Pacjenta Europa jest przeciwdziałanie krótkoterminowemu myśleniu o projektowaniu polityk. W swoich działaniach Stowarzyszenie skupia się na wspieraniu głosu jednostek, przedstawicieli mniejszych organizacji na szczeblu międzynarodowym. Pacjent Europa proponuje i angażuje się w pomoc przedsięwzięciom, które potrzebują wsparcia ekspertów branżowych, przedstawicieli świata nauki czy administracji publicznej. Cel Stowarzyszenia to łączenie różnych środowisk ponad podziałami, aby osiągnąć realną zmianę z uwzględnieniem różnych perspektyw.
https://www.europeapatient.com/
- Tagi:
- rolnictwo zrównoważone