Polacy stworzą własną puszczę? Chcą wykupić lasy

Pomysłów na ochronę polskich lasów jest wiele, ale – jak przekonuje Fundacja – nic nie zastąpi inicjatywy zwykłych, indywidualnych osób. Organizatorzy akcji liczą na to, że projekt zostanie także wsparty przez biznes i instytucje.
Czytaj też: Chcesz spędzić noc w lesie? Lasy Państwowe podpowiadają, jak to zrobić
Jak powstał pomysł na “wspólną puszczę” w Polsce?
O początkach projektu Połączona Puszcza Polska pisze “Rzeczpospolita”. Wiceprezes Fundacji Las na Zawsze Paweł Krzemiński wyjaśnił, że pomysł zrodził się po prośbie zaprzyjaźnionego stowarzyszenia. Fundację poproszono o pomoc w wykupie lasu Wytrzyszczka, zlokalizowanego w województwie małopolskim. Mowa o terenie unikalnym pod kątem bioróżnorodności, obejmującym ok. 4,5 hektara dzikiego lasu. Fundacja zrealizowała to zadanie dając początek ważnej misji. Obecnie pod ochroną Fundacji znajduje się ponad 40 hektarów lasów, zlokalizowanych na terenie całej Polski.
Czytaj też: Rekordowa liczba żubrów w Polsce. Zakończyła się coroczna inwentaryzacja
Połączona Puszcza Polska. Na czym polega projekt?
Jak donosi “Rzeczpospolita”, na wstępnym etapie projektu Fundacja chce pozyskać obszary leśne o wielkości co najmniej 2 tys. hektarów. Na kolejnym etapie docelowo ma powstać sieć lasów, które zostaną wykupione w celu ochrony przed eksploatacją. Co ważne, do projektu mogą dołączyć zarówno firmy, instytucje i organizacje, jak i osoby indywidualne.
Zadaniem uczestników projektu (przyrodników, aktywistów, osób indywidualnych) jest wskazanie cennych obszarów leśnych, które nie są chronione, a ochronie powinny podlegać. Chodzi o lasy dojrzałe, bioróżnorodne, z bogatą obecnością flory i fauny. W rozpoznaniu cennych terenów leśnych będą pomagać m.in. eksperci Instytutu Nauk Leśnych i Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Dzięki funduszom benefaktorów (darczyńcą może zostać każdy) Fundacja chce wykupywać wskazane obszary. Tereny objęte ochroną będą zabezpieczone przed wycinką i możliwością komercyjnego wykorzystania w przyszłości.
“Obywatelska” puszcza w Polce. Co mówią eksperci?
Eksperci związani z ochroną przyrody doceniają projekt, zaznaczając m.in. kontekst liczby i powierzchni parków narodowych w Polsce. Jak przypomina “Rzeczpospolita”, ostatni park narodowy w Polsce powstał 24 lata temu (Park Narodowy “Ujście Warty”).
Na stronie projektu Fundacja przypomina, że parki narodowe zajmują zaledwie 1 proc. obszarów Polski. Dla porównania, w Szwecji podobny obszar zajmuje aż 12,1 proc. powierzchni kraju, w Islandii 11 proc., a we Francji 9,5 proc. Dotychczasowe działania Fundacji pozwoliły już objąć ochroną tereny leśne, na których bytuje m.in. strzyżyk, salamandra plamista i gniadosz.
Czytaj też: UE i Wielka Brytania zawarły nowe porozumienie. Co to oznacza dla rolników?
- Tagi:
- puszcza
- lasy
- ochrona przyrody
- ekologia