"Ojciec, jak sprzedał świniaka, kupił tonę nawozu i jeszcze z pieniędzmi wrócił"
Jutro wigilia, rozpoczynamy czas rodzinnych spotkań. Dlatego już dzisiaj, o jeden dzień wyprzedzamy publikację "Rolniczego komentarza tygodnia" - 51. tydzień 2022 r. podsumowujemy przeglądem Waszych opinii i sugestii. Zobaczcie, co skłoniło Was do dyskusji w tym tygodniu.
Najczęściej komentowany artykuł
Najwięcej komentarzy zamieściliście pod artykułem "Słonina na cztery palce – czy wrócimy do starych metod żywienia?", który ukazał się w cyklu "Niedzieli z historią rolnictwa". W materiale przypomnieliśmy, jak kiedyś żywiono świnie, jak pachniało mięso, jak było ono miękkie, a słonina miała tzw. 4 palce grubości.
- A komu się będzie chciało parować ziemniaki i sypać śrutę? Ile czasu będzie rosła taka świnka i tyle trzeba przy niej chodzić. Teraz przy szybkim wzroście i gotowych paszach, nie ma chętnych do hodowli - skomntowała pani Monika.
No tak... ale są jeszcze tacy, którzy z chęcią podjęliby się takiego chowu, czego wyraz dali w swoich komenatrzach pod artykułem. Z pewnością tylko na własne potrzeby, ale własnie dzięki takim rolnikom nie wszyscy zapomnimy, jak smakują stare dobre wędliny.
- Ojciec, jak sprzedał świniaka, kupił tonę nawozu i jeszcze z pieniędzmi wrócił. A teraz ile świń trzeba na nawóz, kiedyś za świniaka kupił ropę, żeby w polu porobić, teraz by nie starczyło, żeby dojechać na to pole za te pieniądze - stwierdził mężczyzna używający niku Cassien.
Aż na język ciśnie się stwierdzenie, że "to były czasy", nie tylko ze względu na smak mięsa i wędlin... Dziś świnia jest kojarzona raczej z postępującym upadkiem ferm trzody chlewnej i bez cienia wątpliwości, za świniaka nie kupimy już tony nowozu.
Najczęściej komentowany film
Najczęściej komentowanym filmem był w tym tygodniu materiał Marianny Kuli, "Mleko prosto od krów z Wyrzeki". Mleko wyprodukowane w oborze Moniki i Damiana Piaseckich z Wyrzeki k. Śremu (woj. Wielkopolskie) jest na jej terenie butelkowane, a następnie trafia prosto pod drzwi klientów. Chętnych na ten niepasteryzowany, odżywczy biały napój nie brakuje.
- Boże jak mi się chce takiego mleka. Twarożku, śmietany, masła. Moje dziecinne lata - napisała pani Barbara.
Tak się miło złożyło, że w artykule wspominaliśmy stare, smaczne wędliny a w filmie polecamy pyszne, butelkowane mleko. Cieszymy się, że przywołujemy naszymi artykułami i filammi Wasze miłe wspomnienia i smak dzieciństwa. Czy powrócimy jeszcze do tych smaków? Czy odejdziemy od ilości na korzyść jakości?
- Tu nie chodzi o wydajność tylko o jakość mleka - podkreślił pan Tomek.
Jakość... nie wydaje się Wam, że słowo "jakość" przestało "reprezentować" smak i zdrowie, a bardziej powiązane jest z ekonomią? Czy to nie ekonomia przypadkiem zaczęła decydować o jakości?
Film "Mleko prosto od krów z Wyrzeki" obejrzysz, jeśli kliniesz tutaj
Niezmiennie cieszymy się, że nasze artykuły, filmy wywołują dyskusję. Zachęcamy nie tylko do czytania i oglądania, ale również do wystąpienia przed naszą kamerą i podzielenia się swoimi doświadczeniami.
Czytaj, oglądaj, słuchaj i komentuj wiescirolnicze.pl
Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania naszych artykułów, filmów i podcastów. Zachęcamy jednocześnie do komentowania i dyskusji. Wasze zdanie jest dla nas ważne.
Wyraź swoją opinię również w bezpośrednim kontakcie - [email protected]