Niższe prognozy dla światowej produkcji i handlu zbożami 2022/23
Kolejny ważny raport, tym razem dotyczący podaży i popytu zbóż przed kilkoma godzinami opublikowała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Mniej zbóż niż w ubiegłym roku
FAO opublikowało dziś również najnowszy raport Cereal Supply and Demand Brief (raport o podaży i popycie zbóż), który jeszcze bardziej obniżył prognozę globalnej produkcji zbóż na 2022 r., obecnie ustaloną na poziomie 2768 mln ton, czyli o 1,7 proc. poniżej wyniku z 2021 r.
Spadek produkcji zbóż gruboziarnistych
Przewiduje się, że światowa produkcja zbóż gruboziarnistych wyniesie 1468 milionów ton, co oznacza spadek o 2,8 procent rok do roku, głównie z powodu niekorzystnych warunków upraw w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Przewiduje się, że światowa produkcja ryżu wyniesie 512,8 miliona ton, co oznacza spadek o 2,4 procent w porównaniu z rekordowym poziomem osiągniętym w 2021 r., ale nadal jest to ponadprzeciętny plon. Korekta w dół produkcji ryżu od września odzwierciedla letnią suszę i wysokie temperatury w Chinach oraz powodzie w Pakistanie.
Więcej pszenicy dzieki lepszym plonom
FAO podniosło we wrześniu prognozę globalnej produkcji pszenicy do 787,2 mln ton, co stanowi wzrost o 1 procent w porównaniu z poprzednim rokiem i jest na dobrej drodze do osiągnięcia rekordowego poziomu dzięki lepszym niż oczekiwano plonom w Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej.
Mniejsze zużycie paszy powodem spadku wykorzystania zbóż
Obecnie przewiduje się, że światowe wykorzystanie zbóż w okresie 2022/23 spadnie o 0,5 procent w porównaniu z poprzednim sezonem do 2 784 milionów ton, przy czym spadek ten odzwierciedla głównie zmniejszone zużycie paszy.
Zapasy zbóż skurczą się
Przewiduje się, że światowe zapasy zbóż pod koniec sezonu 2023 skurczą się o 1,6 proc. poniżej poziomu z otwarcia, do 848 mln ton. Oczekuje się, że wskaźnik światowych zapasów zbóż do wykorzystania spadnie do 29,7 proc. w sezonie 2022/23 z 31 proc. w roku poprzednim, nadal stosunkowo wysoki z perspektywy historycznej.
Handel zbożami również w dół
Przewiduje się, że światowy handel zbożami spadnie o 2,4 procent w latach 2022/23 (lipiec/czerwiec) w porównaniu z poprzednim sezonem gospodarczym, przy przewidywanym spadku handlu wszystkimi głównymi zbożami. Do tego spadku przyczyniają się m.in. konsekwencje wojny na Ukrainie i siła dolara amerykańskiego.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Zobacz, jak przedstawiają się ceny zbóż w Polsce - kliknij tutaj
- Tagi:
- FAO
- zboża
- raport o zbożach
- ONZ