Jurgiel: Propozycja Komisji Europejskiej jest nie do przyjęcia
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas spotkania z przedstawicielami Związku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona" poinformował, że Komisja Europejska przedstawiła propozycje dotyczące wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Jak podkreślił, w obecnym kształcie są one dla Polski nie do przyjęcia.
Propozycje KE dotyczą m.in. ogólnej struktury przyszłego wieloletniego budżetu, globalnych kwot na poszczególne instrumenty i polityki unijne. Zawierają też m.in. propozycję dotyczącą kontynuacji procesu wyrównywania płatności bezpośrednich oraz ogólną formułę, wg której ten proces ma przebiegać. Komisja zaproponowała, aby w ciągu następnej perspektywy finansowej podnieść płatności bezpośrednie tym państwom, w których stawki są niższe od 90% średniej UE. To zwiększenie płatności ma wynieść 50% różnicy między stawką w danym państwie, a 90% średniej UE.
- Propozycja KE dotycząca konwergencji jest dla Polski nie do przyjęcia, gdyż nie spełnia naszego kluczowego postulatu prezentowanego w dotychczasowej dyskusji nad przyszłością WPR po 2020 roku. Postulatem tym było zakończenie pełnego wyrównania płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi – poinformował szef resortu rolnictwa.
Minister podkreślił jednak, że obecna propozycja Komisji jest punktem wyjściowym do negocjacji i nie przesądza o kształcie ostatecznych rozstrzygnięć.
Podczas spotkania poruszone zostały również kwestie zwalczania ASF oraz sprzedaży detalicznej i pomocy dla rolników, w gospodarstwach których wystąpiły szkody w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.