Jak ograniczyć import białka sojowego?
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wysłuchała informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat działań, mających na celu ograniczenie importowanego białka sojowego w żywieniu zwierząt. Posiedzenie odbyło się 25 października.
W Polsce zużywa się ok. 10 mln ton pasz rocznie, w nich ok. 2 mln ton białka. Sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi pan Zbigniew Babalski uwzględniając, iż wstrzymanie stosowania białka sojowego GMO w paszach będzie obowiązywało do 1 stycznia 2019 r. poinformował o pracach zespołu ds. alternatywnych źródeł białka paszowego. Kieruje nim podsekretarz stanu w MRiRW pani Ewa Jach.
Celem działania zespołu jest poprawa bilansu białkowego i minimalizowanie uzależnienia od importowanego białka soi. Wyniki prac zespołu zostaną przedstawione w I kwartale 2018 r..
ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego jaja są tak drogie?
Badania plonowania odmian soi na terenie całej Polski kompleksowo prowodzi COBORU.
Komisja zapoznała się także z prezentacją pana dr Wojciech Mikulskiego z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt „Możliwości zastąpienia śruty sojowej krajowym białkiem roślinnym w świetle wyników najnowszych badań naukowych”.
Doktor zapewnił, że aby zapewnić bezpieczeństwo w zakresie dostaw białka roślinnego musi być ujęte w programie wieloletnim tak, aby 50% białka paszowego pochodziło z kraju. Obecnie 80% zapotrzebowania pokrywa import.