Co dalej z umowami handlowymi z Ukrainą i Mercosur? Toczą się ważne rozmowy

Ta komisja jest jedną z ważniejszych. W punkcie obrad bowiem następujące sprawy: umowa handlowa z Ukrainą i umowa handlowa między Unią Europejską a państwami Mercosur.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Jeżeli chodzi o aktualną agendę handlową Unii Europejskiej, to relacje z Ukrainą i projekt umowy z Mercosurem są najbardziej istotne z punktu widzenia sektora rolnego. Chciałbym zwrócić uwagę na kilka spraw natury ogólnej - podkreślił minister rolnictwa - Czesław Siekierski.
Co dalej z umową handlową UE-Ukraina?
Szef resortu rolnictwa w trakcie komisji odniósł się do umowy handlowej z Ukrainą:
- 30 czerwca tego roku Komisja Europejska ogłosiła zakończenie negocjacji z Ukrainą w sprawie przeglądu warunków handlu na podstawie układu o Stowarzyszeniu. Projekt porozumienia nie został jeszcze przekazany państwu członkowskiemu. Komisja przedstawiła, jak na razie, opis elementów tego porozumienia - przekazał szef resortu rolnictwa.
Minister podkreślił, że że sposób zakończenia tej negocjacji - z jego perspektyw - nie był właściwy.
- Komisja powinna była najpierw przedstawić projekt umowy państwu członkowskiemu, w tym skonsultować go ze środowiskami rolniczymi, a dopiero po ich akceptacji - ewentualnie - zakończyć rozmowy. Tymczasem stało się inaczej - zaznaczył Siekierski.
Odniósł się jednocześnie do komunikatu MRiRW w tej sprawie, który został wydany w ubiegłym tygodniu. - Moje zastrzeżenia do sposobu zakończenia negocjacji nie powinny być odbierane jako zarzut braku jakiejkolwiek konsultacji Komisji Europejskiej z państwami członkowskimi - powiedział minister. Nie oznaczają również, jak podkreślił, odrzucenia przez rząd projektu porozumienia. - W trakcie negocjacji Komisja skonsultowała się z krajami członkowskimi, w szczególności z Polską. Dzięki temu niektóre polskie postulaty zostały przynajmniej częściowo uwzględnione. Zabrakło jednak dialogu z organizacjami rolniczymi, o co apelowałem wielokrotnie i nad czym ubolewam - zwrócił uwagę Siekierski.
Poinformował także, że stanowisko rządu nt. umowy UE z Ukrainą będzie dopiero opracowanie w toku konsultacji międzyresortowych - po przekazaniu przez komisję tekstu porozumienia.
Co dalej z umową UE-Mercosur?
Siekierski poinformował, że KE, jak dotąd, nie przedstawiła skonsolidowanego projektu umowy z Mercosurem. Ponadto nie wystąpiła również z formalnym wnioskiem o zgodę na jej podpisanie do Rady Unii Europejskiej, ani do Parlamentu Europejskiego.
- Nieoficjalnie mówi się, że taki formalny wniosek może być sporządzony w najbliższym tym czasie. Oczekujemy, że wraz z tym wnioskiem komisja przekaże w jednym pakiecie wszystkie niezbędne dokumenty. Taki pakiet powinien obejmować przynajmniej całościowy tekst umowy wraz z tłumaczeniem na języki urzędowe państw członkowskich Unii oraz informacje o prawnej procedurze przyjęcia umowy - przekazał szef resortu rolnictwa.
Zapewnił jednocześnie, że Polska podtrzymuje poważne zastrzeżenia do wyników negocjacji z Mercosurem w obszarze rolnictwa. Co z innymi krajami? Szef resortu rolnictwa przekazał, że na początku lipca członkowie do spraw europejskich Polski i Francji - Benjamin Haddad i Adam Szłapka wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że umowa z Merkosurem w obecnym kształcie nie spełnia niezbędnych warunków dla ochrony europejskich rolników przed zakłóceniami rynkowymi. - Obaj ministrowie wezwali do uzupełnienia umowy o mechanizmy skutecznie chroniące rolnictwo - poinformował Siekierki.
Co w sprawie z umową UE-Mercosur zrobiła Polska w trakcie swojej prezydencji?
- Co do zasady, prezydencja powinna pełnić rolę uczciwego pośrednika między państwami o odmiennych stanowiskach. Nie powinna narzucać swojego narodowego stanowiska całej Unii. Jednocześnie prezydencja może sformułować koncepcje i inicjatywy które będą przemycać istotne dla kraju sprawy bez wyraźnego zaangażowania się po jednej stronie dyskusji. Takie działania na forum Rady Agrifish podejmowaliśmy - zapewnił szef MRiRW.
Zaznaczył jednak, że że Rada Agrifish nie posiada kompetencji w obszarze handlu, “choć oczywiście zawsze aspekt handlowy handlu rolnego jest omawiany ze względu na skutki umów handlowych dla tego sektora”. O jakiej umowie dokładnie mowa? - Żeby jakakolwiek formacja Rady mogła zająć się z umową z Merkosurem, musimy otrzymać od Komisji formalny wniosek w tej sprawie wraz z skonsolidowanym tekstem umowy we wszystkich językach narodowych - tłumaczył Siekierski. Uwzględniając powyższe, zostały zorganizowane dwie debaty. W ich toku tych prezydencja Polska zgłosiła konkretne inicjatywy. - Jedna dotyczyła przygotowania przez Komisję całościowego zestawienia wszystkich preferencyjnych taryfowych w dostępie do rynku Unii przyznanym i zaoferowanych krajom trzecim. Jest to ponad 40 umów, jakie Unia podpisała z krajami trzecimi. Stąd zawnioskowaliśmy, aby miały one całościowy w ramach tych umów dostęp do rynku europejskiego, żeby był zsumowany, i był zaprezentowany, i odniesiony do skali produkcji, i skali spożycia konkretnych asortymentów - tłumaczył minister.
Druga inicjatywa z kolei, jak przekazał Siekierski, dotyczyła propozycji ustalenia wspólnej listy zasad.
Po wystąpieniu Czesława Siekierskiego przekazano szczegółowe informacje nt. powyższych umów.