Chcesz spędzić noc w lesie? Lasy Państwowe podpowiadają, jak to zrobić

„Zanocuj w lesie” to projekt stworzony przez Lasy Państwowe, dzięki któremu osoby zainteresowane takim spędzeniem czasu mogą w sposób całkowicie legalny rozbić namiot w wyznaczonych miejscach. W sumie Lasy Państwowe udostępniły ponad 600 tys. hektarów w 425 nadleśnictwach w całej Polsce. Biorąc pod uwagę zbliżający się sezon letni, warto wiedzieć, jak przygotować się do takiego noclegu oraz jakich zasad należy przestrzegać.
Czytaj też: Ponad 4 miliony zł do rozdania. Nabór wniosków o dopłaty rusza 9 czerwca
O czym trzeba pamiętać, jeśli mamy zamiar nocować w lesie?
Projekt stworzony przez Lasy Państwowe powstał nie tylko z myślą o miłośnikach survivalu i bushcraftu, ale wszystkich, którzy przepadają za turystyką outdoorową. Ważne jednak, aby te osoby miały odpowiedzialne podejście do korzystania z leśnych zasobów. Od czego należy zacząć, jeśli mamy w planach spędzić noc pod gwiazdami?
-
W pierwszej kolejności trzeba wybrać miejsce. Biwakowanie jest dozwolone tylko i wyłącznie na określonych obszarach. Aby sprawdzić, gdzie najbliżej nas znajduje się taki teren, należy skorzystać z mapy Banku Danych o Lasach (BDL), która jest dostępna na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy. Następnie w dolnym menu wybieramy „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. W menu po prawej stronie należy zaznaczyć opcję „Program Zanocuj w lesie”. Na mapie zostaną zaznaczone wszystkie miejsca wraz z nazwami nadleśnictw. Użytkownik ma możliwość udostępnienia lokalizacji i skopiowania współrzędnych. Może również przejść na stronę internetową wybranego nadleśnictwa, gdzie znajdzie szczegółowe mapy obszarów przeznaczonych do biwakowania i dodatkowe informacje.
-
Co dalej? Jeśli zamierzamy nocować grupą, która liczy maksymalnie 9 osób i chcemy spędzić w lesie maksymalnie dwie noce, nie musimy nikomu zgłaszać naszej obecności. W przypadku większych grup (powyżej 9 osób) lub noclegów dłuższych niż dwie noce, konieczne jest zgłoszenie pobytu. Należy wysłać maila w tej sprawie na adres nadleśnictwa najpóźniej 2 dni robocze przed planowanym noclegiem. Biwakowanie będzie możliwe dopiero wtedy, gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź.
Nocleg w lesie – o jakich zasadach należy pamiętać?
Osoby, które chcą spędzić noc w lesie, powinny pamiętać, że na udostępnionym terenie nie ma żadnej infrastruktury przystosowanej do biwakowania typu sanitariaty czy kosze na śmieci. Oznacza to, że zainteresowani muszą samodzielnie znaleźć miejsce na nocleg, rozbić namiot oraz przygotować się pod wieloma innymi względami. O czym trzeba pamiętać?
-
Należy sprawdzić, czy na terenie nadleśnictwa nie znajdują się obszary, które są objęte stałym zakazem wstępu (m.in. uprawy leśne do 4 m wysokości i ostoje zwierząt). W dalszej kolejności sprawdzamy, czy nadleśnictwo nie wprowadziło okresowych zakazów wstępu, np. w związku z zagrożeniem pożarowym. Jeśli tak, musimy zrezygnować z biwaku lub wybrać inne miejsce.
-
W dniu biwaku sprawdzamy pogodę. Na tej podstawie podejmujemy decyzję o noclegu oraz potrzebnych ubraniach i sprzęcie.
-
Mapę obszaru, który jest przeznaczony do biwakowania najlepiej mieć w wersji offline w telefonie, gdyby okazało się, że w danym miejscu nie ma internetu. Należy również wcześniej sprawdzić, gdzie znajdują się miejsca przeznaczone do parkowania samochodu. Pod żadnym pozorem nie możemy wjechać pojazdem silnikowym do lasu.
Czytaj też: Dziwne plamy na sadzonkach pomidorów? Oto objawy 4 popularnych chorób
-
Podczas rozbijania namiotu uważamy, aby nie uszkodzić runa leśnego. Nie należy również rozgarniać ściółki i planować noclegu na trasie wędrówek zwierząt.
-
Należy mieć zapas worków na śmieci, do których wrzucamy wszystkie odpadki. Worki zabieramy ze sobą po biwaku. W jego trakcie jedzenie powinno być odpowiednio zabezpieczone, aby nie wabiło dzikich zwierząt. Resztek jedzenia nie wolno wyrzucać w lesie, ponieważ nie są elementem ekosystemu i mogą zagrażać zwierzętom.
-
Podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych należy zatrzeć za sobą ślady i ograniczyć używanie środków higienicznych, które mogą ingerować w środowisko.
-
Po zakończeniu biwaku sprawdzamy, czy nie zostawiliśmy żadnych śmieci.
Jeśli chodzi o rozpalanie ogniska, jest ono możliwe tylko w wyznaczonych miejscach. Alternatywnie można używać kuchenek gazowych, o ile zezwala na to nadleśnictwo. W przypadku rozpalania ogniska, drewno należy przynieść ze sobą, nie wolno zabierać go z lasu. Biwakowicze mogą pozyskiwać na własny użytek owoce i grzyby, o ile w danym miejscu nie obowiązuje zakaz lub grzyby nie podlegają ochronie gatunkowej. W razie wystąpienia zagrożenia trzeba odnaleźć najbliższy słupek oddziałowy i podczas składania zgłoszenia, podać numery, które się na nim znajdują.
Czytaj też: Tankujesz w ten sposób? Możesz dostać wysoki mandat
- Tagi:
- Lasy Państwowe
- las
- biwak
- przepisy