Wiosenne nawożenie azotem. O czym rolnicy muszą pamiętać?
Wiosenne nawożenie pól jest często związane ze stosowaniem nawozów zawierających azot. Program azotanowy obowiązujący aktualnie na terenie naszego kraju pozwala na elastyczne zasady ich nawożenia. Tym samym rolnicy mogą dostosować terminy do tego, jakie panują warunki pogodowe. Wpływa to zarówno na to, jak skutecznie środki zadziałają na rośliny, jak i na ochronę środowiska.
Wcześniejsze nawożenie azotem możliwe już w lutym
Jak stanowi „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”, czyli załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 31 stycznia 2023 roku w sprawie wspomnianego programu, „wcześniejsze stosowanie nawozów […] jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C”.
Przejście przez próg danej temperatury to termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3 stopnie Celsjusza, bądź też termin, w którym przez pięć następujących po sobie dni każdego dnia średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Będą zmiany w terminach nawożenia? Jest odpowiedź ministerstwa
Czy rolnicy muszą sami obserwować warunki pogodowe?
Rolnicy, którzy chcą wcześniej nawozić azotem swoje uprawy, mogą skorzystać z danych, które udostępnia IMGW w serwisie Agrometeo. Na stronie https://agrometeo.imgw.pl/html/kryterium_wczesniejszego_terminu_nawozenia.html udostępniane są mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3 stopni Celsjusza, a także powiatów, w których miało miejsce przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5 stopni Celsjusza. Dane są publikowane codziennie od 1 do ostatniego dnia lutego danego roku, począwszy od 2023 roku.
Jak jednak podkreśla IMGW – PIB informacje, które przekazuje Instytut, to jedynie osiągnięcie wskazanych progów średniej dobowej temperatury. Nie decyduje on o tym, czy możliwe jest wcześniejsze stosowanie nawozów i nie jest odpowiedzialny za to, jak rolnicy wykorzystają podane informacje.
W przypadku gospodarstw, które leżą na terenie co najmniej dwóch powiatów, za termin rozpoczęcia nawożenia należy przyjąć termin określony dla tego z powiatów, w którym znajduje się większa procentowo część gospodarstwa.
Czytaj też: Miliony budynków i domów do remontu do 2050 roku. Rząd ma plan
Kiedy nie można nawozić w lutym?
Nawet jeśli temperatura jest odpowiednia, może nadal obowiązywać zakaz stosowania nawozów. Dzieje się tak w przypadku, gdy gleba jest zamarznięta, pokryta śniegiem lub też zalana wodą. Wówczas nie jest ważne, czy według IMGW średnia temperatura osiągnęła pożądane wartości.
Co istotne, za zamarzniętą glebę nie uznaje się takiej, która rozmarza co najmniej powierzchniowo w ciągu dnia.