Wapnowanie gleb 2024. Jakie wapno kupić?
Przeczytaj ich komentarze.
EKSPERCI POLECAJĄ
Piotr Mirosław Szulc
Główny specjalista ds. agronomii; dr inż. agronomii
Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o.
Wybór formy zależy od możliwości wysiewu w gospodarstwie. Granulaty wyprodukowane z mączki rozdrobnionej do 0,08 - 0,03 mm mają reaktywność na poziomie 95-98% i szybko podnoszą pH oraz łatwo je wysiać.
Granulaty: Polcalc Magnez Plus ponieważ ma najwyższą zawartość dostępnego Mg i Ca oraz Polcalc Bakterie Plus bo zawiera kwas PGA, 3 szczepy Bacillus sp. i kwasy humusowe.
Paweł Czarnecki
Główny technolog ds. zbóż
Elvita
Nawozy wapniowe powodują wzrost pH gleby, oraz, wpływają na jej strukturę. Wapń pomaga tworzyć agregaty glebowe, co ułatwia uprawę. Podniesienie pH zmniejsza toksyczność metali ciężkich, poprawia życie mikrobiologiczne i dostępność składników pokarmowych. Kupując nawóz wapniowy, bierzemy pod uwagę formę, skład, reaktywność, oraz stopień zmielenia nawozu.
Polecamy Elplon CalMik, który łączy w sobie skuteczność, łatwość i bezpieczeństwo stosowania, dzięki czemu doskonale sprawdza się w każdym gospodarstwie.
Piotr Kotowski
Dyrektor Marketingu Technicznego
Timac Agro Polska
Wapnowanie to podstawa agrotechniki dla gleb. Warto to robić, ponieważ stwarzamy warunki dla optymalnego funkcjonowania ekosystemu glebowego i utrzymania bioróżnorodności, która gwarantuje parametry gleby począwszy od lepszej dostępności składników pokarmowych dla roślin na zwiększeniu zawartości próchnicy kończąc. Pamiętajmy, że wapń to bardzo ważny składnik pokarmowy dla roślin. Przy wyborze wapna zwrócić trzeba uwagę aby dobrać odpowiednie do swojego stanowiska - sytuacja wyjściowa determinuje od czego powinniśmy zacząć. Zdecydowanie nie niska cena powinna być czynnikiem decydującym.
Każdy produkt powinien być kontrolowany pod względem jakości. W naszej ofercie jest Physiomax z wapniem odżywczym, magnezem i kompleksem Physio Pro.
Karolina Stępień-Golc
Dyrektor ds. rozwoju produktu i marketingu
Nawozy w grupie ŚGP Industria
Przed zakupem wapna zawsze warto zadbać o badanie gleby, w wyniku którego możemy dowiedzieć się, czy nasza gleba jest zakwaszona i w jakim stopniu, jakich ewentualnie składników jej brakuje.
To jaką formę nawozu wybrać zależy od rodzaju gleby. Wapna tlenkowe stosuje się na glebach ciężkich, są one szybko działające. Natomiast wapno węglanowe jest stosowane na glebach lekkich i średnich, reaguje wolniej, nie niszczy próchnicy.
Serdecznie polecam nasze produkty Dewonit, Calcigrow Mag - wapno nawozowe z magnezem, to wapno węglanowe, który skutecznie odkwasza jednocześnie dostarczając magnez niezbędny do wzrostu i roślin.
Czytaj także:
Jak wybrać dobre wapno?
- Tagi:
- gleba
- wapnowanie gleb
- nawóz
- wapnowanie