Grupa Azoty uruchomiła komorę fitotronową. Koszt inwestycji to 1,5 mln zł
Dzięki uruchomieniu fitotronu, specjalisći Grupy Azoty będą mogli w efektywny sposób określić najbardziej prawdopodobne poziomy reakcji roślin na badany czynnik. Do innych zalet tego typu badań należy zaliczyć: kontrolę wilgotności podłoża, która należy do jednego z ważniejszych czynników silnie różnicujących wyniki, ale również zapewnienie możliwie jednakowych warunków środowiskowych dla stosowanych kombinacji.
- Grupa Azoty to krajowy lider rynku nawozowego, od 95 lat wprowadzamy na rynek nawozy, które spełniają wymagania coraz bardziej wymagających klientów. Doskonale wiemy więc jak ważna dla klientów końcowych jest optymalizacja nawożenia. Ta z kolei powinna przekładać się na wzrost plonów, przy zachowaniu dobrych cech jakościowych biomasy. Nie mam wątpliwości, że uruchomiony fitotron istotnie zwiększy nasze zdolności w zakresie wprowadzania na rynek optymalnych formuł nawozowych – zarówno w kontekście bezpieczeństwa dla środowiska, ale również efektywności nowych produktów. Warto dodać, że fitotron jest kolejnym projektem z obszaru B+R, wpisującym się w nasz strategiczny projekt „Zielone Azoty” – tym razem w obszarze Agro – mówi Tomasz Hinc, Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A.
W fitotronie Grupy Azoty zostały zamontowane energooszczędne diody LED emitujące światło, którego natężenie i czas „nasłonecznia” można regulować w zależności od aktualnych potrzeb badawczych. Zmianom podlega również stopień wilgotności oraz symulowana siła wiatru. Wszystkie te parametry sterowane są komputerowo, z możliwością dokładnego zaplanowania konkretnego okresu wegetacyjnego.
Czytaj także: