Mniej wypadków przy pracy rolniczej, ale wzrost liczby chorób. Statystyki KRUS
W pierwszym półroczu 2024 roku liczba zgłoszonych wypadków przy pracy rolniczej wyniosła 5 081, co stanowi spadek o 6,3% w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. Jest to kontynuacja trendu spadkowego, który można zaobserwować od kilku lat. Dla porównania, w 2020 roku zgłoszono 6 017 wypadków, co pokazuje wyraźny spadek liczby incydentów.
Odszkodowania za stałe lub długotrwałe uszczerbki na zdrowiu i za śmierć spowodowaną wypadkami przy pracy rolniczej
Wśród podjętych decyzji było:
- 4 281 decyzji przyznających jednorazowe odszkodowanie (74,0% wszystkich decyzji), w tym
68 na podstawie odwołań; - 1 390 decyzji odmawiających jednorazowych odszkodowań (24,0% decyzji);
- 112 umorzeń z powodu rezygnacji z roszczeń (1,9% decyzji).
Jak podaje KRUS - wypłacono jednorazowe odszkodowania z tytułu 14 wypadków śmiertelnych, a u 8 osób stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej. Liczba wypadków powodujących wypłatę odszkodowań zmniejszyła się w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 303 (6,6%). Liczba wypadków śmiertelnych zmalała o 12 (46,2%).
Jakie były najczęstsze przyczyny wypadków w pierwszej połowie 2024 roku?
Najwięcej wypadków powodujących uszczerbki na zdrowiu odnotowano w grupach:
- „upadek osób” - 2 217 poszkodowanych (51,8% wypadków zakończonych przyznaniem
jednorazowego odszkodowania w okresie sprawozdawczym); - „uderzenie, przygniecenie, pogryzienie przez zwierzęta” - 502 poszkodowanych (11,7%
wypadków); - „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” - 441 poszkodowanych
(10,3% wypadków); - „inne zdarzenia” - 404 poszkodowanych (9,4% wypadków).
Więcej wniosków o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej w rolnictwie
W pierwszym półroczu 2024 roku odnotowano 157 wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, co stanowi wzrost o 10,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wśród tych przypadków dominowały choroby zakaźne, szczególnie borelioza, która stanowiła 87 przypadków. Zarejestrowano także dwa przypadki śmiertelne spowodowane chorobami zawodowymi.
Dane z pierwszego półrocza 2024 roku wskazują na utrzymujący się trend spadkowy liczby wypadków przy pracy w rolnictwie, co można interpretować jako pozytywny efekt działań prewencyjnych. Jednakże, rosnąca liczba przypadków chorób zawodowych, zwłaszcza zakaźnych, podkreśla potrzebę kontynuowania i intensyfikacji działań profilaktycznych, aby zapewnić dalszą poprawę bezpieczeństwa pracy w rolnictwie.