Minister rolnictwa zapowiada ustawę o dzierżawach gruntów
Bardzo ciekawa dyskusja towarzyszyła prezentacji wydawnictwa "Polska Wieś 2024. Raport o stanie wsi". Wzięli w niej udział: minister rolnictwa Czesław Siekierski, redaktorzy naukowi raportu: prof. Walenty Poczta i dr Andrzej Hałasiewicz oraz dr Jerzy Plewa.
Potrzeba głębokich zmian w rolnictwie
Cykliczne wydawnictwo finansowane przez Fundację na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w tym roku powięcone było dwudziestoleciu Polski w Unii Europejskiej. Naukowe analizy dotyczą mieszkańców wsi, ich dochodów, przemian w rolnictwie, WPR, przedsiębiorczości i problemów społecznych. Zebrane materiały są dobrym punktem wyjścia do rozpoznawania problemów i kreowania polityki rolnej. Tak też postrzega raport minister rolnictwa. Już we wstępnym wystąpieniu zapowiedzał on głebokie zmiany w polityce rolnej. - Musimy bardziej iść w instrumenty finansowe, rynkowe, bo płatności bezpośrednie nie mają już takiego znaczenia, jak kiedyś. Inne muszą być modele wsparcia, finansowania. Bardziej dopasowane do wyzwań czasu - mówił.
Nowa ustawa o dzierżawie gruntów
W trakcie dyskusji wskazywano między innymi na brak szczegółowych danych pozwalających na pełną analizę sytuacji w polskim rolnictwie. Gdy rozpoczął się kryzys zbożowy, trudno było na przykład ustalić stan zapasów ziarna w polskich magazynach. - Trzeba zweryfikować działalność Głównego Urzędu Statystycznego i w tej kwestii są prowadzone rozmowy z prezesem – żeby dane były zbierane w innej formie, aby uchwycić procesy, które tam następują - zapowiadał minister. Wskazywano także, że informacje na temat liczby polskich gospodarstw produkujących na rynek wynikają jedynie z danych pośrednich np. z liczby wniosków o dopłaty nawozowe. Nie do ustalenia jest też powierzchbnia gruntów, jakimi dysponują nasi rolnicy. Dzieje się to za sprawą szarej strefy dzierżaw ziemi. Minister Czesław Siekierski zapowiedział działania w tej sprawie - na jesieni ma się ukazać ustawa regulująca dzierżawy gruntów rolnych.