Ma Bizona innego niż wszystkie. "To moje oczko w głowie" - mówi rolnik
Bizon - to kultowy polski kombajn. Produkowany przez dekady przez Fabrykę Maszyn Żniwnych, do dziś cieszy się ogromną popularnością wśród rolników.
Wystarczy spojrzeć na pola podczas żniw - mimo upływu czasu wciąż spotkać można tam wiele charakterystycznych czerwonych - lub niebieskich - pojazdów.
"Giganty", "Supery", "Rekordy" - modeli było wiele. Wśród nich był jednak także jeden szczególny. Szczególny - ponieważ, jak na swoje czasy wyróżniał się innowacyjnością omłotu.
Mowa oczywiście o słynnej serii "BS", czyli Bizonie rotorowym.
Kombajn Bizon BS Z110 u rolnika z Dolnego Śląska
Jeden ze wspomnianych modeli znajduje się dziś w parku maszynowym u pana Patryka Orła. Rolnik z Dolnego Śląska, u którego gościliśmy niedawno, jest ogromnym fanem polskich maszyn - w jego gospodarstwie pracują m.in. same Ursusy - "sześćdziesiątka" oraz ciężki 1634, na którym - co ciekawe - zamontował jakiś czas temu nawigację (wideo z naszej wizyty w gospodarstwie znajdziesz na końcu artykułu).
Bizon BS Z110 - to z kolei w miarę nowy nabytek - rolnik kupił go w grudniu 2021 roku - zastępując jednocześnie innego Bizona - Z056.
- To moje oczko w głowie - śmieje się pan Patryk, pokazując na "BS-a".
Jak opowiada, w sumie w Polsce powstało ok. 1.100 sztuk tego modelu kombajnu. Ten należący do rolnika z Dolnego Śląska ma numer 1066 - czyli była to końcówka produkcji.
Przed zakupem mężczyzna oglądał różne modele - także innych marek kombajnów. Zastanawiał się dość długo.
- Ale ciągnęło mnie do tego BS-a. Tak mi się podobał, że szukałem o nim samych pozytywów - śmieje się dziś mężczyzna.
Jak się ostatecznie sprawuje?
fot. arch. Patryk Orzeł
Bizon BS Z110. Jakie są minusy tego kombajnu? "Rotory tłuczą słomę"
Zacznijmy jednak od minusów, które zdradził nam rolnik.
Jak opowiada, mankamentem rotorowego Bizona jest bowiem to, że nie ma po nim praktycznie słomy.
- Przez te rotory tłucze bardzo słomę - opowiada rolnik.
fot. arch. Patryk Orzeł
Kolejna kwestia to kabina, która w przypadku modelu "BS-a" pana Patryka pozostawia jeszcze sporo do życzenia.
Wielu innych użytkowników rotorowego Bizona twierdzi ponadto, że nie sprawdza się on np. w rzepaku - że po prostu się zatyka itd. Sam pan Patryk zaznacza nam jednak, że osobiście tych problemów za bardzo nie odczuwał.
Plusy kombajnu Bizon BS Z110. Prostota wykonania i części pasujące z innych kombajnów
To teraz plusy. Bo ostatecznie - mimo różnych mankamentów, rolnik z Dolnego Śląska widzi jednak więcej pozytywów w użytkowaniu tego kombajnu.
- Przede wszystkim chodzi o prostotę wykonania kombajnu, nie ma tam Bóg wie ilu elementów, jest do tego łatwy dostęp itd. Nieprawdą też jest, że nie ma do niego części - bo większość części pasuje od zwykłego Bizona, pasują części od New Hollanda TC. Nawet od Claasa Megi - wylicza rolnik.
Jak dodaje, same wały są oczywiście typowo "BS-a".
- No to już nie ma co ukrywać są rzeczy, które trzeba kupić typowo BS-owskie. Ale na ogół dostępne firmy jeszcze w Polsce produkują, a jak nie to zaprzyjaźniony tokarz - opowiada mężczyzna.
Kombajn Bizon BS podczas ostatnich żniw. Jak pracował?
W sezonie kombajn wykasza łącznie z kukurydzą około 250 hektarów. Jak się sprawował ostatnio w trakcie prac?
- Mieliśmy przeboje z koszem sitowym, zrywało nam gumy. Niby doszliśmy do tego co tam jest, zrobiliśmy. Zobaczymy jak wyjdzie w praniu. Części akurat do tego kosza są dostępne, pasują od New Hollanda właśnie TC, od Claasa Megi także to jest naprawdę ewenement, że tyle tu jest rzeczy z innych kombajnów - podkreśla rolnik.
Oczywiście - jak przy tym dodaje, nie każdy o tym na co dzień wie.
- Bo w katalogu nie ma tego zawartego. Są numery fabryczne BS-a, a gdzie się pojedzie na składnicę - no to nikt tego nie ma. Dopiero jak człowiek poczytał na forach, popytał innych posiadaczy BS-a - to podpowiedzieli. I wyszło, że rzeczywiście to jest takie same - opowiada pan Patryk.
Dlatego - jak dodaje - dziś jeśli tylko może, dzieli się sam z innymi swoją wiedzą.
- Teraz jak mogę, to się dzielę z ludźmi informacjami po to, żeby jak najdłużej te BS-y służyły ludziom - mówi na koniec z uśmiechem rolnik.
ZOBACZCIE WIDEO Z NASZEJ WIZYTY U PANA PATRYKA - W FILMIE OPOWIADA M.IN. O SWOIM KOMBAJNIE BIZON BS:
CZYTAJ TAKŻE: Kombajn poletkowy do upraw doświadczalnych [VIDEO]
- Tagi:
- kombajn
- Bizon
- Bizon BS Z110