Miody z Polski wśród najlepszych na świecie. Oto najnowszy ranking
Portal kulinarny Taste Atlas jest rodzajem internetowego przewodnika po tradycyjnych kuchniach całego świata, składnikach charakterystycznych dla poszczególnych jego regionów oraz restauracjach z lokalnym jedzeniem. W serwisie znaleźć można również wiele zestawień najlepszych potraw czy produktów na świecie. Taste Atlas założony został przez chorwackiego dziennikarza i przedsiębiorcę Matiję Babića w 2015 roku.
Najlepsze miody na świecie. Ranking portalu kulinarnego Taste Atlas
Zestawienie przygotowane przez Taste Atlas uwzględnia 58 miodów z całego świata. Można przeglądać je według czterech kategorii:
- najpopularniejsze,
- najlepiej oceniane,
- alfabetycznej,
- lokalizacyjnej.
Czytaj także: Masz drzewka owocowe w ogrodzie? Tak zabezpieczysz je na zimę
Ranking Taste Atlas: Najpopularniejsze miody na świecie
W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych miodów na świecie znalazły się trzy produkty z Polski:
- miód drahimski (7. miejsce),
- miód kurpiowski (9. miejsce),
- podkarpacki miód spadziowy (10. miejsce).
Miód drahimski ma – jak zaznaczono w jego opisie w serwisie Taste Atlas – wyjątkowo bogaty smak. Zbierany jest przez niemal 200 pszczelarzy w gminach Czaplinek, Wierzchowo, Barwice i Borne Sulinowo. Występuje w pięciu odmianach: gryczany, wrzosowy, rzepakowy, lipowy i wielokwiatowy.
Miód kurpiowski jest zbierany i produkowany na Kurpiach leżących na północny-wschód od Warszawy. Tradycje pszczelarskie tego regionu sięgają XV wieku, kiedy produkowany tu miód wysyłany był nawet na dwór królewski. Miód kurpiowski jest nadal wytwarzany zgodnie z tradycyjną recepturą i ma delikatny, korzenny aromat.
Podkarpacki miód spadziowy jest zbierany i produkowany w 17 nadleśnictwach i dwóch parkach narodowych. Spadź używana do jego produkcji musi być zbierana wyłącznie z jodły pospolitej, świerku i sosny zwyczajnej. Miód ten ma łagodny i słodki smak oraz korzenny zapach.
Czytaj także: Chcesz wyciąć drzewo na swojej działce?
Pierwsze miejsce w kategorii najpopularniejszych miodów na świecie zajął miód manuka, który szczególnie popularny jest w Australii i Nowej Zelandii.
W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się jeszcze – poza trzema polskimi miodami oraz miodem manuka – następujące miody: miód z Prowansji (Francja), szalony miód (Turcja), miód wrzosowy (Szkocja), miód Peri Bali (Turcja), miód skórzasty (Australia) i miód słoweński (Słowenia).
Najlepiej oceniane miody na świecie według Taste Atlas
Z kolei w pierwszej dziesiątce zestawienia portalu kulinarnego Taste Atlas wśród najlepiej ocenianych miodów na świecie znalazły się aż cztery produkty z naszego kraju:
- miód drahimski (2. miejsce),
- podkarpacki miód spadziowy (3. miejsce),
- miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (4. miejsce),
- miód kurpiowski (6. miejsce).
Wszystkie, poza miodem wrzosowym z Borów Dolnośląskich, znalazły się również w pierwszej dziesiątce wspomnianej już wcześniej kategorii najpopularniejszych miodów na świecie. Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich ma galaretowatą konsystencję oraz bursztynowy lub herbaciany kolor. Posiada intensywny zapach oraz lekko gorzki, a jednocześnie słodki i ostry smak.
Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął francuski miód z Prowansji, który produkowany jest z dzikich kwiatów rosnących w tym regionie. Miód ten jako jedyny wyprzedził w zestawieniu polski miód drahimiski.
- Tagi:
- ranking
- Taste Atlas
- miód