Który kraj sprzedaje najwięcej wołowiny?
Wyeksportowali łącznie 903 tys. ton mięsa wołowego w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. O kim mowa?
Światowym liderem w produkcji bydła mięsnego są Indie, które eksportują głównie mięso z bawołów. W 2015 roku pierwsze miejsce wśród największych eksporterów tego gatunku mięsa na świecie zajmowała Australia, która notowała rekordowy poziom produkcji wołowiny na swoim rynku. Jednak jak podaje FAMMU/FAPA "od tego czasu produkcja mięsa wołowego na Antypodach znacznie spadła, dzięki czemu Indie powróciły na pierwsze miejsce wśród czołowych eksporterów wołowiny na świecie".
W gronie największych dostawców wołowiny nie może zabraknąć Stanów Zjednoczonych (produkcja rośnie tam w zastraszająco szybkim tempie) oraz Brazylii, która skorzystała z otwarcia się na ich mięso rynku chińskiego oraz Arabii Saudyjskiej
Gdzie mięso wołowe przede wszystkim eksportują Indie? - W okresie styczeń-wrzesień 2016 r. zwiększył się wywóz indyjskiej wołowiny do Wietnamu (o 31% do około 400 tys. ton) oraz do Egiptu (o 12% do 107 tys. ton) - podają analitycy rynkowi FAMMU/FAPA. Obniżył się natomiast eksport do Malezji (o 10% do 96 tys. ton). Zanotowano za to spory wywóz tego gatunku mięsa do Indonezji (około 10 tys. ton, i to tylko w okresie sierpień-wrzesień). - Dzięki wydaniu pozwoleń przez rząd Indonezji na dodatkowe dostawy mięsa z Indii, eksport indyjskiej wołowiny w tym kierunku będzie prawdopodobnie dalej rosnąć. Trzeba podkreślić, że indyjska wołowina jest niezwykle konkurencyjna cenowo na rynku światowym, będąc najtańszym mięsem mrożonym pochodzącym od dużego eksportera - dodają eksperci z FAMMU/FAPA.
Czytaj także:Ceny wieprzowiny, wołowiny i drobiu w UE i na świecie KLIK
Liczby mówią same za siebie. Kilogram amerykańskiej wołowiny kosztuje około 5,31 dolarów, australijskiej - 4,51 dolarów a średnia cena eksportowa mrożonego mięsa bawolego bez kości, pochodzącego z Indii kształtuje się na poziomie 2,91 dolarów za kilogram.
Czytaj także: Najważniejsze rynki eksportowe dla polskiej żywności KLIK