Zwolnienie lekarskie rolnika: Ile płaci za nie KRUS?
Jak można przeczytać na stronie internetowej KRUS w sekcji poświęconej kwotom świadczeń, od 1 stycznia 2022 roku wysokość zasiłku chorobowego dla rolnika za jeden dzień wynosi 20 zł. Z kolei jak wynika z informacji zamieszczonych w Rządowym Centrum Legislacji, trwają prace nad zmianą rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego. Projekt nowelizacji rozporządzenia znajduje się obecnie na etapie opiniowania. Jeśli wejdzie w życie w proponowanej postaci, wówczas zasiłek chorobowy dla rolnika za jeden dzień wyniesie 25 zł.
Zasiłek chorobowy dla rolnika: Podstawowe informacje
Ubezpieczonemu rolnikowi, jego małżonkowi i domownikowi, jeśli jest niezdolny do pracy nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, przysługuje – jak wynika z informacji zamieszczonych na stronie internetowej KRUS – zasiłek chorobowy. Jest on jednak wypłacany nie dłużej niż 180 dni. Po tym czasie okres zasiłkowy może być przedłużony o maksymalnie 360 dni pod warunkiem, że pobierająca go osoba, w efekcie dalszego leczenia i rehabilitacji, rokuje odzyskanie zdolności do pracy.
Jednocześnie, jak informuje KRUS, rolnikowi, który „[…] podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu z mocy ustawy, tj. obowiązkowo, do okresu zasiłkowego z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym trwającej co najmniej 30 dni, nie dłużej niż 180 dni, zalicza się okresy pobierania zasiłku chorobowego z innego ubezpieczenia społecznego”.
Do okresu zasiłkowego wliczają się, bez względu na przyczynę, wszystkie okresy niezdolności do pracy pod warunkiem, że przerwa między nimi trwała nie dłużej 60 dni. Wyjątek od tej zasady stanowi jedynie niezdolność do pracy wynikająca z okresu ciąży.
Warto wspomnieć, że zasiłek chorobowy dla rolników przysługuje im za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym także za dni wolne od pracy.
Jeżeli dana osoba wykorzystała okres niezdolności do pracy w liczbie 180 dni, może jej przysługiwać kolejne 180 dni zasiłku chorobowego. Jest to jednak możliwe pod warunkiem, że przerwa między zakończeniem pierwszej niezdolności do pracy a rozpoczęciem kolejnej wynosi więcej niż 60 dni.
Czytaj także: Renta wdowia dla rolników. Tak sprawdzisz, ile możesz dostać
Kiedy rolnik traci prawo do zasiłku chorobowego, a kiedy w ogóle mu ono nie przysługuje?
Istnieją sytuacje, w których rolnik może stracić prawo do zasiłku chorobowego. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, kiedy w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub też wykorzystuje okres zwolnienia od pracy w sposób, który jest niezgodny z celem tego zwolnienia.
Prawo do zasiłku chorobowego rolnik traci także, gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku popełnionego przez niego umyślnego przestępstwa lub wykroczenia. Musi to zostać potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu albo prawomocnym orzeczeniem kolegium do spraw wykroczeń.
Jeśli natomiast przyczyną niezdolności do pracy było nadużycie alkoholu, wówczas rolnik traci prawo do zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni tej niezdolności.
Ponadto istnieją sytuacje, w których rolnikowi nie przysługuje zasiłek chorobowy. Zalicza się do nich:
- pobyt w celu rehabilitacji w zakładzie opieki zdrowotnej (na koszt KRUS);
- okres po ustaniu ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego;
- pobieranie zasiłku macierzyńskiego.
Czytaj też: Zmiany w dzierżawie terenów rolnych. Jakie będą nowe zasady?
Na jakiej podstawie rolnik może otrzymać zasiłek chorobowy?
Zasiłek chorobowy w okresie podstawowym, czyli w pierwszych 180 dniach, jest wypłacany rolnikowi na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Zaświadczenie to wystawić może:
- lekarz,
- lekarz dentysta,
- felczer i starszy felczer upoważniony przez ZUS.
Czytaj także: KRUS wypłaca odszkodowanie rolnikom. Ile wynosi i komu przysługuje?
Zasiłek chorobowy może być również wypłacany rolnikowi na podstawie zaświadczenia lekarskiego, które zostało wystawione z upoważnienia lekarza przez osoby wykonujące zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Natomiast w przypadku zasiłku chorobowego wynikającego z tytułu niezdolności do pracy, która trwa dłużej niż 180 dni, podstawą do wypłaty jest orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę KRUS (w pierwszej instancji) lub komisję lekarską KRUS (w drugiej instancji).
Czytaj też: Ile zapłacą wędkarze w 2025 roku? Wydano specjalny komunikat