KRIR o blokadzie importu cukru i innych produktów spożywczych z Ukrainy
Dane Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podają, że Polska jest trzecim największym producentem cukru w Unii Europejskiej, po Francji i Niemczech.
Cukier eksportowany z Ukrainy
Roczna produkcja cukru w Polsce wynosi około 2 mln ton. Z tego około 3/4 przeznaczone jest na rynek krajowy.
- Jak wskazuje Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego kontyngent importowy dla cukru z Ukrainy wynosił 20 070 t. Po jego zawieszeniu import cukru z Ukrainy w roku gospodarczym 2022/23 przekroczył 400 tys. t, w obecnym sezonie szacunki strony ukraińskiej wskazują na 700 tys. t, natomiast w roku gospodarczym 2024/25 ten wolumen może przekroczyć 1 mln t. Są to ilości, które destabilizują równowagę rynkową - informuje KRiR.
KRIR o różnicach między cukrem pochodzącym z Polski, a tym z Ukrainy
- Cukier pochodzący z polskich upraw spełnia wszystkie wymagane prawem normy jakościowe m.in. względem pozostałości substancji szkodliwych, stosowania dozwolonych środków produkcji, natomiast cukier z Ukrainy produkowany jest bez zachowania standardów środowiskowych i zdrowotnych obowiązujących w UE - podaje KRiR.
Jak również zaznacza KRiR, niekontrolowany napływ cukru zza wschodniej granicy zagraża polskiej produkcji. W konsekwencji może spowodować jej spadek, czy nawet brak opłacalności.
Według samorządu rolniczego - trzeba wprowadzić embargo na cukier, który sprowadzany jest z Ukrainy. Ma to pozwolić na częściową ochronę polskiego rynku cukru.
- Przedstawiając powyższe Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań na szczeblu krajowym oraz w Komisji Europejskiej mających na celu wprowadzenie embarga na ukraiński cukier - wyjaśnia KRIR.