Krajowe Dni Pola coraz bliżej. Co w programie?
Organizatorem tego wydarzenia jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
- Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie - mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor WODR-u.
Strefa poletek demonstracyjnych
Najważniejszym miejscem na KDP będzie strefa poletek demonstracyjnych. Na odwiedzających czeka ponad 400 odmian roślin uprawnych. Specjaliści WODR z zakresu produkcji roślinnej od miesięcy pracują nad tym, by to miejsce zostało jak najlepiej przygotowane.
- Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, jak i partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych - mówi Łukasz Kuleczka, specjalista do spraw produkcji roślinnej w WODR, który odpowiada za przygotowanie poletek.
Strefa Innowacje i Nauka Praktyce
Tegoroczne KDP odbywają się pod hasłem „Rolnictwo Innowacyjne”. Z tego też względu, oprócz poletek demonstracyjnych, jednym z najważniejszych miejsc imprezy będzie Strefa Innowacji i Nauka Praktyce. Znajdą się w niej stoiska różnorodnych instytucji oraz firm, które wdrażają coraz nowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie. Ponadto strefa stanie się też punktem, w którym zostaną prowadzone wykłady, debaty czy pokazy z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Odwiedzający będą mogli usłyszeć m.in. o sztucznej inteligencji w rolnictwie czy faktach i mitach związanych z jakością żywności.
Strefa Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
Na KDP nie może także zabraknąć strefy Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, która co roku przyciągał tłumy odwiedzających do Sielinka. W tym roku będzie można obejrzeć najpiękniejsze okazy bydła mlecznego, bydła mięsnego, owiec, drobiu, królików czy koni. Wybrane zostaną także, tradycyjnie, czempiony i superczempiony wystawy. Łącznie obejrzeć można obejrzeć około 450 zwierząt!
Strefa Rozwoju Obszarów Wiejskich
Występy regionalnych zespołów muzycznych, warsztaty z tworzenia biżuterii, nauka tkania na krosnach, możliwość samodzielnego wyrobu masła, młócenia zboża cepami, tworzenia świeczek pszczelich czy warsztat wyplatania koszyków z wikliny - m.in. takie atrakcje czekają na odwiedzających w strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Strefa Ogrodnictwa
Po raz pierwszy na dniach pola mocno zaakcentowana zostanie także tematyka ogrodnictwa. Czołowe firmy zaprezentują ofertę najnowszych środków produkcji i technologii. Ponadto,w punkcie konsultacyjnym fachowych porad będą udzielali naukowcy. Oprócz tego w strefie znajdzie się także punkt degustacyjny jakości owoców i warzyw, w tym przetworzonych, pochodzących z Wielkopolski.
Strefa Energii dla Rolnictwa
Tematyką, której nie może zabraknąć na Krajowych Dniach Pola jest również energia dla rolnictwa. W tej strefie zainteresowani będą mogli uzyskać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu czy zielonego wodoru. Ponadto zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, pomp ciepła, magazynów energii oraz energooszczędnych technologii.
Strefa Wielkopolskich Targów Rolniczych
W strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych odwiedzający będą mogli również podziwiać nowoczesny zarówno nowoczesny, jak i historyczny sprzęt rolniczy. Tutaj również stoiska różnorodnych firm związanych z rolnictwem, na których będzie można zaopatrzyć się na przykład w środki do produkcji roślinnej, pasze i tym podobne.
Krajowe Dni Pola - co jeszcze w programie?
Na KDP nie zabraknie również m.in.: Wielkopolskiego Fyrtla, Alei Pszczelarstwa, Dnia Młodego Rolnika. Na uczniów czekają różnorodne lekcje polowe ze wszystkich dziedzin rolnictwa, m.in. technologii produkcji roślinnej i zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, a także rozwoju obszarów wiejskich oraz ekonomiki.
Impreza pod patronatem ministra rolnictwa
KDP zostały objęte patronatem honorowym przez ministra rolnictwa Roberta Telusa, wojewody wielkopolskiego - Michała Zielińskiego oraz marszałka województwa wielkopolskiego - Marka Woźniaka.
Patronami medialnymi Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 są m.in. “Wieści Rolnicze”
W gronie głównych partnerów naukowych imprezy znaleźli się: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Instytut Ochrony Roślin w Poznaniu, Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Krajowe Dni Pola będą także jednym z elementów obchodów 100-lecia państwowego doradztwa rolniczego w Polsce, które przypada w 2023 r.
Czytaj także: