Nowe zasady dla kół gospodyń wiejskich. Zmiany weszły już w życie
Koła gospodyń wiejskich mają na celu propagowanie kultury ludowej oraz poprawę funkcjonowania warunków życia i pracy kobiet na wsi. Reprezentują również ich interesy wobec organów administracji publicznej. Krajowy Rejestr KGW jest prowadzony przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Wpis do rejestru koła gospodyń wiejskich. Co się zmieniło?
Jak donosi Wielkopolska Izba Rolnicza, nowelizacja miała na celu stworzenie bardziej przejrzystych i jednolitych zasad funkcjonowania kół gospodyń wiejskich. Po zmianie przepisów organizacje, które w dniu wejścia w życie ustawy o KGW (29 listopada 2018 r.) działały na podstawie ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników lub prawa o stowarzyszeniach, mogą uzyskać wpis do Krajowego Rejestru KGW, nawet jeśli w danej miejscowości siedzibę ma już inne koło. Oznacza to, że mogą one zostać wpisane do rejestru na tych samych zasadach co nowo powstałe koła.
Organizacje działające dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, które nie są wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, mogą zostać wpisane do Krajowego Rejestru KGW, ale muszą złożyć wniosek o taki wpis. Jako cel zgłoszenia należy zaznaczyć: Wpis nowego koła gospodyń wiejskich, utworzonego na podstawie ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz dołączyć odpowiednie załączniki. Niezbędne dokumenty są dostępne w biurach powiatowych ARiMR oraz na stronie internetowej agencji.
Czytaj też: Dofinansowanie do ferii zimowych dla dzieci rolników. Nawet 1000 zł na dziecko
Nowe wymagania dotyczące formularza rejestracyjnego
Nowelizacja przepisów nakłada na koła działające na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników dodatkowy obowiązek podczas uzupełniania formularza rejestracyjnego. Podczas wypełniania pola nr 31 w sekcji VI wniosku o wpis do KRKGW muszą one wskazać swoją przynależność do związków rolników, kółek i organizacji rolniczych (gminnego, wojewódzkiego albo krajowego).
Zgodnie z informacjami w serwisie gov.pl:
Punkt w polu nr 31 „nie jest zrzeszone w gminnym, wojewódzkim albo Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych" nie dotyczy kół działających dotychczas na podstawie przepisów ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników.
Należy dodać, że koło gospodyń wiejskich, które do tej pory działało na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników, nie traci swojego statusu organizacyjnego wraz z chwilą wpisu do KRKGW. Pozostaje również nadal zrzeszone w gminnym, wojewódzkim lub krajowym związku rolników, o ile wcześniej było jego członkiem.
Czytaj także: O ile wzrosną emerytury rolników w 2025 roku? Wszystko, co wiemy o waloryzacji