Jakie warzywa siać w listopadzie? Wiosną wzejdą znacznie wcześniej
Jeśli wczesną wiosną chcemy cieszyć się warzywami prosto ze swojego ogródka, powinniśmy o to zadbać już teraz. Niektóre gatunki roślin dobrze znoszą zimowe warunki. Dzięki wysianiu nasion w listopadzie zaoszczędzimy sobie pracy na początku sezonu.
Które warzywa można siać w listopadzie?
Odpowienią porą na sadzenie większości roślin jest wiosna. Niektóre gatunki nadają się jednak do zasiania nawet późną jesienią. Mimo że w tym roku w listopadzie pogoda nas nie rozpieszcza, to jest to dobry czas na prace w ogrodzie, które przyniosą efekty wczesną wiosną. Jest kilka gatunków warzyw, którym nie przeszkadza jesienny i zimowy chłód.
Przed zimą możemy posadzić w ogrodzie:
-
marchew
-
pietruszkę naciową i korzeniową
-
koper ogrodowy
-
pasternak
Te gatunki warzyw można siać przez cały listopad, najlepiej jednak zrobić to tuż przed nadejściem mrozów, aby nasiona nie zdążyły zakiełkować. Jeśli więc w listopadzie tempratury są wysokie warto opóźnić siew.
Czy warto siać warzywa w listopadzie?
Siejąc marchew, pietruszkę, koper i pasternak w listopadzie możemy cieszyć się zbiorami około trzech tygodni wcześniej niż gdybyśy zasiali warzywa wiosną. Koper ogrodowy będzie gotowy do zbiorów najwcześniej, bo już nawet na przełomie marca i kwietnia. W kwietniu będzie można zrywać pietruszkę naciową. Z kolei zbiorów pietruszki korzeniowej, marchwi i pasternaku możemy spodziewać się bliżej maja.
Kolejną zaletą siewu ozimego jest jakość warzyw. Nie tylko wzejdą one wcześniej i dadzą większe plony, ale będą także bardziej zahartowane i odporniejsze na choroby. Zabopiega to również atakom szkodników.
Czytaj także: Jak przezimować hortensję? Nie zapomnij o tym w listopadzie
Jak zadbać o warzywa ozime?
Przed zasianiem nasion musimy wcześniej odpowiednio przygotować ziemię. Trzeba ją wypielić, oczyścić z resztek roślin i przekopać. Aby zapewnić warzywom lepsze warunki rozwoju można wzbogacić glebę o kompost. Najlepiej, by miejsce było dobrze nasłonecznione. Trzeba też unikać pozostawiania wokół większych zagłębień, w których zbierałaby się woda, co naraziłoby nasiona na gnicie.
Nasiona warzyw ozimych należy umieścić w ziemi o około 1-2 centymetry głębiej niż w czasie wiosennego wysiewu. Trzeba również zasadzić je gęściej, bo część nasion może nie przetrwać zimy. Aby ochronić je przed mrozem należy okryć je ściółką, na przykład z suchej słomy, kory drzew czy gałązek świerkowych. Można również zastosować specjalną agrowłókninę, ale trzeba pamietać, by ją zdjąć, gdy temperatura wzrośnie.
Jakie odmiany warzyw nadają się do siewu ozimego?
Do wysiania w listopadzie nadają się odmiany:
-
marchwi: np. Amsterdamska, Kalina F1, Broker, Karo, Nektarina, Primo F1, Minicor czy Pierwszy Zbiór
-
pietruszki: np. Lenka, Kaśka, Cukrowa, Berlińska, Vistula
-
kopru: np. Lukullus, Ambrozja, Szmaragd i Amat
-
pasternaku: np. Albion, White Gem, Półdługi Biały