Jak plonują buraki? Ile zarobią na nich plantatorzy? [RAPORT]
Südzucker Polska
Südzucker Polska posiadająca swoje zakłady na Dolnym Śląsku (Strzelin, Świdnica), na Podkarpaciu (Ropczyce) i na Opolszczyźnie (Cerekiew) wystartowała 4 września. W pierwszej kolejności do zbioru buraków wytypowane zostały tam plantacje, które były zasiane jako najwcześniejsze.
Plantacje te charakteryzowały się wyrównanymi wschodami, przez co gwarantowały już w tym czasie odpowiednio wysoki plon. Koncern w związku z sytuacją epidemiologiczną ogranicza do minimum prowadzenie dokumentacji papierowej. Z tego też względu harmonogram dostaw oraz inne informacje dostępne są w formie elektronicznej na portalu plantatorskim Südzucker. Spółka w tym roku podpisała umowę kontraktacyjną z ponad 3 700 plantatorami.
- Warunki pogodowe niezmiennie mają kluczowy wpływ na polaryzację w burakach cukrowych. Z powodu znacznych opadów deszczu i dużej zawartości wilgoci w glebie polaryzacja na początku września była poniżej oczekiwań, ale wraz z upływem kolejnych wrześniowych dni zaczęła rosnąć i tym samym w drugiej połowie września przekroczyła 16%. Odnośnie plonu z hektara potwierdzamy dobre wyniki, które są powyżej średniej wieloletniej uzyskanej w Südzucker Polska - podała Magdalena Budzyńska z Südzucker Polska.
Niestety, nie uzyskaliśmy informacji, ile w tym roku spółka zaproponowała plantatorom za odstawiane buraki. - Warunki umowy oraz ceny za buraki cukrowe zostały uzgodnione z przedstawicielami związków plantatorów buraka cukrowego oraz transparentnie przekazane każdemu naszemu plantatorowi. Odpowiadamy również na pytania plantatorów indywidualnie, za pośrednictwem służb surowcowych. Nie publikujemy natomiast na zewnętrz danych stanowiących kluczowe elementy ceny cukru, ponieważ są to informacje objęte tajemnicą handlową - wyjaśniła Magdalena Budzyńska.