Jak plonują buraki? Ile zarobią na nich plantatorzy? [RAPORT]
Pfeifer&Langen Polska
31 sierpnia wykopki rozpoczęto na plantacjach wokół Miejskiej Górki, dzień później ruszyła cukrownia w Gostyniu, potem w Glinojecku i Środzie Wlkp. Podobnie jak w Südzucker, do zakładów Pfeifer&Langen, jako pierwsze dostarczano buraki cukrowe od plantatorów, którzy dobrowolnie zdeklarowali się na zbiór ze względu na dobry stan plantacji.
- Wczesne siewy, wyrównane wschody, miejscowości z większą ilością opadów w okresie czerwiec-sierpień - podał LIZ - Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego.
Jak zaznaczył Antoni Grzebisz, przez ostatnie trzy lata stawka za buraki kontraktowane w Pfeifer&Langen w cukrowniach w Wielkopolsce wynosiła 24 euro/tonę. Na obecną kampanię 2020/2021 związki tamtejszych plantatorów wynegocjowały wyższą kwotę - około 25 euro.
- Biorąc pod uwagę sytuację finansową firmy, na czerwcowym posiedzeniu rady nadzorczej Pfeifer&Langen Polska, po raz kolejny zwróciłem się o poprawienie warunków ekonomicznych uprawy buraków. Miesiąc lipiec i sierpień był poświęcony rozmowom w tym temacie. Do ceny 24 euro udało się wynegocjować tzw. dopłatę pielęgnacyjną w wysokości 4,34 zł za tonę buraków niezależnie od zawartości cukru. I dla tych, którzy odstawili buraki z polaryzacją poniżej 16%, to ustalenie jest zapisem lepszym, niż gdyby obejmować zawartość cukru. Dotyczy to buraków kontraktowanych - zaznaczył Antoni Grzebisz.
Z czego wynika dobra sytuacja finansowa cukrowni, skoro ceny cukru historycznie są niższe? - Pfeifer&Langen bardzo dużo cukru przerabia na asortyment, który jest wysoko marżowy. Podział nadwyżki z tytułu sprzedaży cukru dotyczy cukru luzem i powyżej 1 kg, gdzie marże są niższe. Natomiast nie dotyczy asortymentu cukrowego, pudrów, kostek, saszetek. Pfeifer&Langen ma najsilniejszą pozycję rynkową, jeśli chodzi o sprzedaż asortymentu i stąd między innymi te zyski się biorą. Po rozbudowie cukrowni w Środzie Wlkp. polskie oddziały dodatkowo zaopatrują rynek europejski - powiedział Antoni Grzebisz.
...............................................................................................................................................................
Zobaczcie, jak wyglądał zbiór buraków w TOP FARMS w 2019 roku
...................................................................................................................................................................
Przedstawiciel wielkopolskiego związku plantatorskiego wspomniał także o kolejnej rzeczy, którą udało się w ostatnim czasie wynegocjować.
- W poprzednich kilku latach mieliśmy system indeksowania ceny. Stawka 24 euro była ceną wyjściową i we wrześniu oraz w grudniu była „plusowana” poprzez dopłaty wczesne i późne, natomiast w okresie października i listopada była stopniowo „minusowana” i na początku listopada następował dołek cenowy, który wynosił 22,80 euro/tonę. W tej chwili cena gwarantowana buraków - 24 euro plus 4,34 zł nie będzie indeksowana w dół w okresie: październik - listopad - wyjaśnił Antoni Grzebisz.
Plantatorzy będą namawiać cukrownię także na podwyższenie premii za wrzesień z uwagi na niską polaryzację. - Przed nami trudne rozmowy. Przeważnie odbywają się one do końca kampanii - dodał. Negocjacje dotyczą też poprawy ceny buraków w umowie na kampanię 2021/2122.
W przypadku natomiast oddziału Glinojeck na Mazowszu, który także należy do Pfeifer&Langen, udało się wynegocjować stałą stawkę 25 euro do tony buraków kontraktowanych. Dotyczy to także kampanii przyszłorocznej.