Jak plonują buraki? Ile zarobią na nich plantatorzy? [RAPORT]
Nordzucker Polska
1 260 - tylu plantatorów współpracuje z cukrownią w Opalenicy, która należy do kolejnej niemieckiej spółki Nordzucker Polska. Obsiali oni burakami w tym roku 12 385 hektarów. Według Sylwestra Kamyszka, pełniącego funkcję wiceprezesa zarządu WZPBC w Poznaniu oraz prezesa zarządu rejonowego Opalenica, już po suchej wiośnie i dość zróżnicowanej kondycji plantacji można było się spodziewać, że we wrześniu wielkość plonów na poszczególnych polach będzie niejednakowa.
- Po deszczach z końca sierpnia polaryzacja kształtowała się między 15,2 -16,6% .Aktualnie wzrosła do 16,7%. Plony średni to 53,8 t/ha, choć za całą kampanię cukrownia prognozuje uzyskanie 58 t/ha - powiedział Sylwester Kamyszek.
Sylwester Kamyszek dodał, że koncern rozlicza się z rolnikami według cen stałych i zmiennych na jeden rok i na trzy lata. Stawki, jak wyjaśnił, są uzależnione od danego wariantu i kształtują pomiędzy 22,20 - 23,40 euro za tonę w przedziale kontraktu 95 - 105%.
- Jest przy tym jeszcze szereg innych warunków, między innymi koszty logistyki. Załadunek, doczyszczanie i transport są po stronie cukrowni - zaznaczył szef związku plantatorskiego w Opalenicy.
Na kolejną kampanię 2021/2022 w Nordzucker Polska prowadzony jest e - kontrakting. Na dziś nie wiadomo ilu rolników kolejnej wiosny zdecyduje się wysiać buraki. Do związku w Opalenicy ze strony niektórych rolników docierają jednak zapowiedzi rezygnacji.
- Dodać należy, że jeśli nie zostanie utrzymana unijna płatność cukrowa to tych rezygnacji będzie zdecydowanie więcej. Dzisiaj wiemy, że na kampanię 2021/2022 ta płatność będzie jeszcze obowiązywać i zabiegamy o to, aby obowiązywała na cały okres nowego rozdania 2021 - 2027 r. - wyjawił Sylwester Kamyszek.
Co ważne, uzgodniono już ceny na przyszłoroczną kampanię 2021/2022. Stawki mają być wtedy nieco wyższe, wynoszące od 22,50 do 23,60 euro/tonę buraków.