Trzy triki, by żywa choinka była piękna jak najdłużej. Igły nie będą lecieć
Bożonarodzeniowe drzewko może przez kilka tygodni cieszyć oczy domowników. Wcześniej ważny jest jednak jego odpowiedni wybór. Warto więc uważnie przyjrzeć się choince. Jej gałązki powinny być elastyczne, a igły intensywnie zielone bez żółtych czy brązowych przebarwień. Jeśli igły łatwo się osypują, to znak, że drzewko nie jest świeże. Pień drzewka na przekroju powinien mieć jasnobrązową barwę i ślady żywicy. Jeżeli bowiem miejsce cięcia jest ciemnobrązowe, oznacza to, że choinka została ścięta już dawno.
Warto wziąć pod uwagę także gatunek choinki. Najmniej trwały jest zazwyczaj świerk pospolity. Bardziej wytrzymała jest jodła kaukaska, sosna pospolita i świerk kłujący.
Jak dbać o żywą choinkę? Warto pamiętać o aklimatyzacji
Warunki w domu zimą, czyli ciepłe i suche powietrze, nie są najlepsze dla żywej choinki, która do tej pory znajdowała się najczęściej w zdecydowanie chłodniejszym miejscu. W związku z tym po zakupie warto dać jej czas na aklimatyzację i na kilka dni postawić ją np. w garażu, piwnicy, budynku gospodarczym czy na werandzie. Temperatura tam będzie niższa niż w domu, a jednocześnie wyższa niż na zewnątrz. Drzewko będzie też chronione od wiatru.
Następnie przed ustawieniem choinki w domu powinno się przyciąć od dołu kilka centymetrów jej pnia. Dzięki temu będzie lepiej pobierała wodę.
Czytaj także: Nie popełnij tych błędów. Gwiazda betlejemska będzie piękna nie tylko w święta
Odpowiednie miejsce ważne, aby dbać o żywą choinkę
Bardzo istotny jest następnie odpowiedni wybór miejsca, w którym stanie ta najważniejsza ozdoba bożonarodzeniowa. Powinno być ono jak najbardziej oddalone od źródeł ciepła. Ochroni to drzewko przed bezpośrednim działaniem ciepłego i suchego powietrza. Bliskie sąsiedztwo kaloryfera czy kominka spowoduje bowiem wysuszenie choinki, a to przyspieszy opadanie z niej igieł. Z tego powodu nie należy też stawiać drzewka w miejscu wyjątkowo nasłonecznionym. Im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym lepiej. Najlepiej, jeśli nie będzie ona przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie powinno się także stawiać choinki blisko wentylacji oraz w miejscu, w którym będzie ona narażona na przeciągi, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jej kondycję.
Czytaj także: Choinka na święta ze swojej działki? W tej sytuacji nie potrzebujesz zezwolenia
Zadbać należy również o odpowiednio wysoką wilgotność. W tym celu warto regularnie wietrzyć pomieszczenie. Można w nim też dodatkowo zastosować nawilżacze powietrza. Wszystkie te zabiegi ochronią choinkę przed działaniem tak niekorzystnego dla niej suchego i ciepłego powietrza.
W przypadku ustawienia drzewka trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Wybrane miejsce powinno być wystarczająco przestronne, aby wszystkie gałązki swobodnie się układały. Ponadto warto ustawić choinkę trochę na uboczu. Dzięki temu nie będzie narażona na nieustanne potrącanie przez przechodzących domowników, co może powodować łamanie się gałęzi i opadanie igieł.
Jak dbać o żywą choinkę? Ważne jest właściwe podlewanie
Nie można zapomnieć też o zapewnieniu drzewku stałego dostępu do wody. W tym celu można ustawić ją w specjalnym stojaku z wodą, której poziom musi być odpowiedni. W związku z tym pamiętać trzeba o regularnym podlewaniu. To natomiast, w zależności od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu, może być niezbędne nawet codziennie. Szczególnie dużo wody drzewko może pobierać w pierwszych dniach po ustawieniu w miejscu docelowym.
Do podlewania najlepiej używać odstanej wody w temperaturze pokojowej. Zbyt ciepła lub zbyt zimna mogą zaszkodzić. Do wody można dodać cukier (dwie łyżki na każdy litr), który dostarczy energii i pomoże dłużej utrzymać świeżość. Drzewko bożonarodzeniowe warto także regularnie spryskiwać, co zwiększa wilgotność wokół niego.
Czytaj także: Najlepszy zamiennik wigilijnego karpia? Ta ryba jest smaczna i bez ości