IUNG: Mimo ostatnich opadów deszczu susza rolnicza nadal występuje
Zasobny wodne w glebach poprawiają się. W niektórych regionach Polski jest mimo to susza rolnicza.
Instytut Uprawy Nawożenia i Glebozawstwa wydał (IUNG) wydał kolejny raport dotyczący wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski. W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -47 mm. Zasoby wodne w glebach poprawiły się w stosunku do poprzednich okresów raportowania.
Gdzie jest największy deficyt wody? Znaczne niedobory obserwuje się na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie, Równina Goleniowska), na Pojezierzu Poznańskim oraz na Wzniesieniach Zielonogórskich. Na tych terenach nastąpiło obniżenie KBW w stosunku do poprzedniego okresu od -10 do -20 mm. Duże niedobory wody od -120 do -160 mm wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego.
Najgorzej jest w woj. wielkopolskim, lubuskim i zachodnio - pomorskim oraz części kujawsko - pomorskiego, łódzkiego oraz warmińsko - mazurskiego.
Susza notowana jest w uprawach:
- zbóż jarych,
- zbóż ozimych,
- truskawek,
- krzewów owocowych,
- rzepaku i rzepiku
- drzew owocowych.
W trzecim okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca 2020 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 419 gminach Polski (16,92% gmin kraju) tj. o 177 gmin i 7,14 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania.
Susza wystąpiła w 11 województwach na powierzchni 5,30% gruntów ornych tj. o 3,24 punktu procentowego powierzchni gruntów ornych mniej niż w poprzednim okresie raportowania.