Innvigo radzi, kiedy sięgać po krzem w uprawie roślin
Krzem to pierwiastek o dobroczynnym wpływie na uprawy. Kiedy producenci rolni powinni go zastosować na swoich plantacjach?
- Krzem stanowi drugi pod względem rozpowszechnienia pierwiastek współtworzący skorupę ziemską - to prawie 30 procent jej wagi. W glebie odsetek ten może sięgać nawet 50 procent, zależnie od typu podłoża. Natomiast jeśli chodzi o rośliny, zawartość krzemu wynosi od kilku promili do kilkunastu, a nawet 20 procent suchej masy - podaje Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju w Innvigo.
Krzem wzmacnia kondycję roślin oraz ich plonowanie. Aby jednak w pełni wykorzystać jego potencjał, warto sięgnąć po preparaty z kwasem ortokrzemowym, który jest łatwo przyswajany i szybko asymilowany przez rośliny. Trzeba bowiem pamiętać, że forma występująca w glebie to ditlenek krzemu (SiO 2 ), czyli krzemionka, która – podobnie jak inne związki zawierające ten pierwiastek – jest słabo rozpuszczalna, co sprawia, że jej pobieranie przez rośliny staje się utrudnione.
Krzemo - nawóz w postaci kwasu ortokrzemowego Si(OH)4 firmy Innvigo powoduje, że zawarty w nim krzem jest całkowicie dostępny i najszybciej asymilowany przez rośliny. Jego działanie jest wspierane przez zestaw mikroelementów: bor, miedź, molibden i cynk. Rośliny pobierają kwas ortokrzemowy, a następnie przekształcają go w tlenek krzemu, transportowany dalej do tkanek.
Czytaj także: Innvigo: polskie środki ochrony roślin i nawozy [ZDJĘCIA]
Na skutek parowania wody pod powierzchnią skórki liści, łodyg, korzeni i owoców powstaje forma, która: wzmacnia tkanki i w efekcie poprawia pokrój roślin, poprawia plonowanie i parametry jakościowe plonu, pobudza procesy fotosyntezy i zwiększa zawartość chlorofilu, pozytywnie oddziałuje na równowagę jonową.
Dzięki mechanicznemu wzmocnieniu odporności ścian komórkowych zmniejsza się podatność roślin na porażenia niektórymi chorobami grzybowymi, bakteryjnymi oraz na żerowanie szkodników. Ponadto krzem łagodzi negatywne efekty suszy i mrozu. Krzemo niweluje również skutki zakwaszenia gleby z powodu nadmiernego nawożenia azotem.
Czytaj także: Minister o dotacjach do wapnowania gleby
Nawóz Krzemo firmy Innvigo może być stosowany w pszenicy, pszenżycie i jęczmieniu, w rzepaku, kukurydzy, burakach cukrowych, ziemniakach, a także w uprawach sadowniczych i warzywach.
W badaniach, które przeprowadziła firma Innvigo okazało się, że dzięki nawozowi Krzemo w zbożach zaobserwowano: grubsze źdźbło i pochwę liściową, lepsze rozkrzewienie roślin, sztywniejsze i dłuższe liście, szersze i dłuższe liście flagowe, grubszy węzeł krzewienia. Natomiast kukurydza traktowana Krzemo była lepiej wybarwiona, miała grubszą łodygę i tkanki liści, z silniejszym pędem głównym oraz dłuższym systemem korzeniowym o większej ilości włośników. W porównaniu do kontroli rośliny były w bardziej zaawansowanej fazie rozwojowej. W przypadku rzepaku zauważono grubszą szyjkę korzeniową oraz dłuższy i miał bardziej rozgałęziony system korzeniowy.