Słonecznik - dobór odmian, termin i sposób siewu, nawożenie
Słonecznik - wybór odmiany
Jednym z pierwszych warunków do sukcesu w uprawie słonecznika jest dobór właściwej odmiany.
- W tym aspekcie powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wczesność odmiany. Ma to przełożenie zarówno na czas zbioru, jak również na wilgotność nasion w czasie zbioru - tłumaczy Andrzej Borychowski, Senior Agronomist, Corteva Agriscience Poland.
Zaznacza, że dzięki temu możemy uniknąć dodatkowych kosztów związanych z suszeniem.
- Innymi parametrami wyboru odmiany oprócz wczesności jest odpowiedni poziom plonowania, oraz odporność na wyleganie i tolerancja na choroby - zwraca uwagę specjalista.
Słonecznik - czas i sposób wysiewu nasion
Andrzej Borychowski podkreśla, że właściwy siew, przekładający się na wyrównane wschody z dobrze rozwiniętymi roślinami, uzależniony jest od następujących czynników. Oto one:
-
Temperatura. Słonecznik powinien być wysiewany w nagrzaną glebę, gdy jej temperatura na głębokości 5 cm trwale przekroczy 8°C.
-
Termin siewu. W zależności od regionu Polski przypada on w okresie pomiędzy pierwszą połową kwietnia a początkiem maja i pokrywa się z siewami kukurydzy.
-
Głębokość siewu uzależniona jest od typu i wilgotności gleby. Słonecznik powinien być wysiewany punktowo, na glebach cięższych na głębokości 2-3cm, na glebach lżejszych 3-4cm, ale „im bardziej sucho, tym głębiej”.
-
Obsada i rozstaw międzyrzędzi. Obsada roślin powinna wynosić około 60-75 tys./ha (optymalnie - 65 tys./ha). Na słabszych glebach lub przy opóźnionym siewie zaleca się niższą obsadę.
Zalecany rozstaw międzyrzędzi to 45-60cm, chociaż w większości gospodarstw stosuje się 75 cm rozstawu. Odległość nasion słonecznika w rzędzie: 22-27cm. -
Nawożenie. W uprawie słonecznika wskazane jest stosowanie głównie nawozów mineralnych
z obniżonym udziałem azotu. Stosowanie pod uprawę bezpośrednio obornika czy innych nawozów naturalnych może przyczyniać się do opóźniania jego dojrzewania.
Podstawowe nawożenie mineralne to: azot 60-80kg/ha; fosfor 50-80kg/ha: potas 80-120kg/ha. -
Przedplon i stanowisko. Słonecznik nie ma specjalnych wymagań co do przedplonu, akceptuje wszystkie uprawy (kukurydza, zboża, strączkowe a w szczególności okopowe). Jedyną uprawą, z którą wzajemnie wyklucza się w płodozmianie jest rzepak.
Słonecznik - walory tej rośliny
Jakie są walory uprawy słonecznika? Na to pytanie ekspert odpowiada następująco:
-
Słonecznik jest bardzo dobrą alternatywą w monokulturach zbożowych.
-
Uprawa niskonakładowa, o niskim nawożeniu azotem i uproszczonej ochronie roślin.
-
Dzięki silnie rozwiniętemu systemowi korzeniowemu, nadaje się także na słabsze stanowiska glebowe, dobrze znosi stresy związane z niedoborem wody zachowując stabilne plonowanie.
-
Głęboko rozwijający się system korzeniowy z korzeniem palowym (dochodzący do 3-4m) daje możliwość pobierania azotu mineralnego z głębszych warstw profilu glebowego, nie dostępnych dla innych upraw. Ten „niedostępny azot” zostanie wykorzystany w uprawach następczych po uprawie słonecznika.
Czytaj także: