Kwieciak jabłkowiec atakuje jabłonie. Po czym rozpoznać obecność tego szkodnika?

Kwieciaki to popularne szkodniki drzew i krzewów owocowych. Ich obecność na jabłoniach może być szczególnie szkodliwa w okresie słabego kwitnienia.
Kwieciak jabłkowiec. Co to za szkodnik?
Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum) jest drobnym chrząszczem z rodziny ryjkowcowatych. Występuje m.in. w Europie, Azji i na Dalekim Wschodzie. Kwieciaki żerują m.in. na jabłoniach, gruszach, malinach i truskawkach. Szkody wyrządzają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy. Uszkodzenia pojawiają się wiosną na pąkach i zawiązkach kwiatów. Drzewo zaatakowane przez szkodniki może nie zawiązać owoców. Szacuje się, że na największe szkody narażone są sady zlokalizowane m.in. w sąsiedztwie lasów lub żywopłotów.
Czytaj też: Idealne dla początkujących ogrodników. Będą zdobić ogród przez cały rok
Jak wygląda kwieciak jabłkowiec?
Dorosły chrząszcz to ciemnobrunatny owad o długości ok. 4 mm. Cechą charakterystyczną kwieciaka jest niewielki, zagięty do dołu ryjek (u dorosłych osobników). Owad posiada także pancerz pokryty włoskami i widoczne, ale niewielkie czułki. Larwy kwieciaka są białe lub kremowe, beznogie i posiadają brązową głowę. Jaja w kolorze białym mają ok. 0,7 mm.
Kwieciaki zimują zazwyczaj w glebie. Przy sprzyjających warunkach (łagodne zimy, rosnące temperatury) żerowanie mogą rozpocząć nawet w marcu. Samica owada dostaje się do wnętrza pąków drzew owocowych i składa w nich pojedyncze jaja. Larwy żerują we wnętrzu pąków uszkadzając je (wyjadają m.in. słupki i pręciki kwiatów). Okres żerowania larw może trwać nawet do 4 tygodni. W tym czasie można zaobserwować widoczne oznaki uszkodzenia roślin. Zaatakowane pąki nie rozkwitają, zaczynają wypuszczać sok (“płacz pąków”), a płatki kwiatów nabierają brunatnej barwy. Po otworzeniu pąka, we wnętrzu można dostrzec żerującą larwę.
Jaki jest próg szkodliwości kwieciaka jabłkowca?
Przyjmuje się, że próg zagrożenia to 60 uszkodzonych pąków na próbie 400 oraz obecność 5-10 chrząszczy strząśniętych z 35 gałęzi. Największe szkody odnotowywano w sezonach o słabym kwitnieniu drzew owocowych. Obserwację drzew przeprowadza się zazwyczaj już pod koniec marca lub na początku okresu kwitnienia. W sezonach z obfitym kwitnieniem kwieciaka jabłkowca zazwyczaj się nie zwalcza. W tym wypadku owad przyczynia się m.in. do przerzedzania pąków, a jego działalność uważa się za pożyteczną.
Czytaj też: Ile ziemi rolnej może kupić osoba, która nie jest rolnikiem? Przepisy są jasne
Jak zwalczać kwieciaka jabłkowca?
Jeżeli nie odnotowano intensywnych szkód, owady można usuwać ręcznie. Wystarczy oberwać uszkodzone pąki i usuwać chrząszcze strząśnięte z gałęzi na płachtę. Profilaktycznie można stosować specjalne, tekturowe lub lepowe opaski na drzewa do wyłapywania szkodników. W przypadku upraw mocno zaatakowanych stosuje się dozwolone preparaty do opryskiwania drzew owocowych. Oprysk należy wykonać w słoneczną pogodę, w fazie pękania pąków.
Czytaj też: Te rośliny całkowicie odmienią twój ogród. Powstanie kolorowy kwietny dywan