Jak dobierać odmiany bobowatych? [EKSPERCI RADZĄ]
Eksperci z branży nasiennej podczas spotkań filmowych w ramach projektu “I-eko, i-logicznie” podzielili się z nami swoją wiedzą nt. uprawy roślin bobowatych. Akpcent położyli na wątek odmianowy.
ŁUBIN - jak dobierać odmiany?
Radosław Kazuś, agronom Hodowli Roślin Smolice
Jeśli mówimy o łubinie, to mówimy o jego trzech gatunkach: wąskolistnym, żółtym i białym. Ten pierwszy w naszym kraju jest najpopularniejszy - najchętniej uprawiany przez rolników. Spada natomiast uprawa łubinu żółtego. Wzrasta natomiast za to areał uprawy łubinu białego. Jeżeli chodzi o wybór gatunku, to musimy się kierować odpowiednimi warunkami siedliskowymi. Na stanowiska lepsze - III, IV a klasy - wybieramy łubin biały. Łubin żółty wybieramy na stanowiska V klasy. Toleruje on również wysiew na VI klasie. Z kolei wszystko to, co jest “pomiędzy”, to jest to łubin wąskolistny. W przypadku łubinu wąskolistnego - tego najpopularniejszego - mamy kilka rodzajów odmian. Pierwsze z nich to samokończące - nazywane przez nas rozgałęziającymi. Charakteryzują się wczesnością dojrzewania. Polecane są na północne rejony kraju. Oczywiście z uwagi na to, że wcześnie dojrzewają. To dojrzewanie jest bardziej równomierne, których nie trzeba desykować. One naturalnie dojrzewają, zasychają. Do łubinu wąskolistnego zaliczamy też odmiany rozgałęziające. Tutaj mamy zarówno wcześniejsze, jak i późniejsze odmiany. Taką odmianą jest właśnie odmiana SM Orion, wysiewane w gospodarstwie pana Piotra, które wykazuje bardzo dobre cechy w użytkowaniu agrotechnicznym, ale także pod kątem nasion.
GROCH SIEWNY - jak dobierać odmiany?
Sławomir Sikorski, regionalny kierownik sprzedaży Poznańskiej Hodowli Roślin
Ogólnie, wybierając odmiany grochu, tutaj każdy rolnik powinien sobie też odpowiedź na pytanie, co on potrzebuje konkretnie, bo mamy, jeśli chodzi o grochy, taki podział, że są grochy ogólne użytkowe, tak zwane peluszki - czyli grochy pastewne. Różnią się one zawartością białka, pokrojem roślin, barwą kwiatów. Jeżeli rolnik potrzebuje grochu na cele pastewne - chce sprzedać towar, no to przeważnie w tego typu przypadkach wybiera się odmiany ogólnoużytkowe.
Wiadomym jest też to, że te gleby w Polsce mamy różne. Mamy dużą zmienność glebową - mozaiki glebowe, dlatego nasze odmiany staramy się tak tworzyć, żeby one były jak najbardziej dostosowane do tych zmiennych warunków klimatyczno-glebowych, które mamy - często występujących w ostatnich latach okresów suszy, żeby tutaj te odmiany, jak najlepiej radziły sobie właśnie z tą tolerancją na okresowe niedobory wody.
BOBIK - jak dobierać odmiany?
Radosław Radolski, Hodowla Roślin Strzelce, członek komisji rejestrowej PDO COBORU w woj. warmińsko-mazurskim
Rolnicy powinni dobierać odmiany bobiku proporcjonalnie do swoich potrzeb. Mamy na rynku odmiany niskotaninowe i o podwyższonej zawartości tanin, jak również odmiany samokończące. Także tutaj jesteśmy na północy (w gospodarstwie pana Andrzeja - przyp.red.), więc rolnicy w dużej mierze poszukują odmian wczesnych, które schodzą właśnie z pola jeszcze w sierpniu, po to, żeby przygotować stanowisko pod głównie pod pszenicę. I tutaj jest tylko jedna odmiana samokończącą na rynku. Jest to odmiana Granit i jest bardzo chętnie uprawiana właśnie przez rolników w Polsce Północnej. Jeżeli rolnicy chcą przeznaczyć nasiona na paszę, szczególnie we własnym gospodarstwie, tutaj bardzo dobrym wyborem są odmiany niskotaninowe, gdyż w tym przypadku ograniczania w skarmianiu we własnym gospodarstwie są bardzo niewielkie i można zastąpić importowane źródła białka właśnie bobkiem - białkiem wyprodukowanym na własnych polach. A musimy pamiętać o tym, że bobiki mają największy potencjał plonowania spośród roślin białkowych, i to potencjał plonowania białka, bo jeżeli plony rzędu pięciu ton z hektara pomnożymy przez trzydziestoprocentowy udział białka, to już mamy około półtora tony czystego białka wyprodukowanego na własnym polu.
Czytaj także: