Korzenny deser świąteczny
składniki:
około 400 g herbatników korzennych
1000 ml schłodzonej śmietany kremówki
300 g schłodzonej gęstej kwaśnej śmietany
1 szklanki cukru pudru
1 opakowanie cukru wanilinowego
4 łyżeczki cynamonu
50 ml schłodzonego likieru Amaretto (można go zamienić innym alkoholem z dodatkiem olejku migdałowego)
400 g świeżych lub mrożonych śliwek (ciemnych - węgierek)
4 łyżki cukru
2 łyżki kartoflanki
do posypania: cynamon, kakao, orzechy, czekolada
wykonanie:
Odmrożone śliwki zagotowuję z cukrem, 2 łyżeczkami cynamonu i 100 ml wody (nie dopuszczam do całkowitego rozpadnięcia się owoców). Zagęszczam kartoflanką wymieszaną z odrobiną zimnej wody. Dodaję do gotujących się śliwek. Studzę. Śmietanę kremówkę ubijam z kwaśną śmietaną, cukrem i cukrem waniliowym do powstania gęstego kremu. Pod koniec ubijania dodaję 2 łyżeczki cynamon i likier Amaretto. Na dno pucharków lub słoiczków (najlepiej przezroczystych) kruszę ciastka (cienka warstwa, można je też ewentualnie ułożyć w całości). Na to nakładam warstwę kremu, a na nią zimną warstwę śliwek. Przykrywam to kruszonymi ciastkami i kremem. Tak przygotowany deser schładzam w lodówce. Przed podaniem oprószam dodatkowym cynamonem wymieszanym z kakao i dekoruję ciastkiem, orzechami i kawałkami czekolady.
Przyprawy korzenne to grupa aromatycznych substancji pochodzących z korzeni roślin.
Do najpopularniejszych należą: imbir, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki, kardamon, kurkuma, oraz pieprz. Ich intensywny i charakterystyczny smak doskonale komponuje się z potrawami mięsnymi czy warzywnymi. Wiele z nich można dodać do deserów, ciast i ciasteczek. Podkręcą smak herbaty, kawy czy naparu z ziół. Bez przypraw korzennych trudno sobie wyobrazić również grzane wino. Przyprawy korzenne są niezbędnym elementem kuchni wielu kultur i mogą być używane w różnorodny sposób, by urozmaicić smak i aromat potrawy. Dlatego warto eksperymentować z nimi, dostosowując ich ilość do własnych upodobań smakowych.
Przyprawa korzenna jest idealna na Boże Narodzenie, ponieważ dodaje ciepła i aromatu do potraw. Można ją dodać do tradycyjnych dań wigilijnych, takich jak barszcz czerwony z uszkami, kapusta kiszona z grzybami, kutia czy piernik. Zapach i smak przyprawy korzennej doda wigilijnym potrawom charakterystycznego, świątecznego aromatu. Możnają również użyć do przygotowania domowego grzańca, który idealnie sprawdzi się na zimowym wieczorze wigilijnym.