Żywienie krów mlecznych. Jak dobierać preparat do alkalizacji zbóż?
Alkalizacja zbóż zyskuje na popularności wśród producentów mleka. Jakie preparaty do jej przeprowadzenia mamy aktualnie dostępne?
Klika tygodni temu pisaliśmy o tym, jakie są plusy żywienia krów mlecznych dużą dawką pasz zbożowych poddanych alkalizacji. Materiał dostępny TUTAJ. Dziś kolejna jego część - zwracająca uwagę na to, jak dobierać preparaty do jej przeprowadzenia.
Preparaty do alkalizacji zbóż - jakie i dlaczego?
Zdaniem Patrycji Borowiak z firmy Barbatus, ważne jest to, by produkt do alkalizacji był przebadany na polskim rynku.
- Kluczowym elementem jest też cena produktu. Przed zastosowaniem alkalizacji warto zorientować się, który preparat wychodzi najatrakcyjniej cenowo - zaznacza przedstawicielka firmy Barbatus.
Dariusz Jeż z firmy Karchex Dziadkowo z kolei wskazuje na następujące kryteria: - Należy ocenić kilka parametrów: zawartość mocznika w preparacie, pozostałość mocznika w gotowej paszy (wg badań poniżej 0,1 %), wzrost zawartości białka, zawartość skrobi w gotowej paszy (reakcja biegnąca w niewłaściwym kierunku może spowodować utratę energii w paszy) - wylicza specjalista z firmy Karchex Dziadkowo. Na tym nie kończy. - Należy też wybrać sam sposób alkalizacji. Rolnicy posiadający własne zboża mogą alkalizować tylko zboże, można także zastosować preparat AlkabupHa do alkalizacji całego TMR-u podczas przygotowania wozu paszowego, co jest prostsze i mniej pracochłonne - mówi Dariusz Jeż.
Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzieli się z nami także Rafał Lamperski z firmy AGRO-TRADE.
- Preparat należy dobierać pod względem celu alkalizacji - tzn. czy ma to być tylko alkalizacja enzymatyczna metodą chemiczną na poziomie pH 8,3 - 9,3 czy również, oprócz takiej alkalizacji, celem hodowcy jest uszlachetnienie zboża metodą biologiczno-chemiczną, która wnosi do żywienia przeżuwaczy dodatkowe wartości prozdrowotne - wskazuje ekspert z firmy AGRO-TRADE.
Zwraca też przy tym uwagę na to, że na rynku dostępne są produkty zawierające już pełną niezbędną dawkę mocznika paszowego lub produkt, do którego hodowcy muszą dokupić jeszcze mocznik. - Wybór należy do hodowców, jednak prostszym rozwiązaniem jest produkt jednoskładnikowy (1 worek produktu na 1 tonę ziarna zbóż ) - uważa Rafał Lamperski.
Jak dobierać preparat do alkalizacji? Na to pytanie odpowiada także Bartosz Foltynowicz.
- Przede wszystkim najlepszym wyborem jest produkt, w którym zachodzi reakcja biologiczno- chemiczna podczas alkalizacji. Daje nam to najwyższe bezpieczeństwo tego, że nasze zboża zostaną prawidłowo uszlachetnione. Nie wymaga od nas też szczelnego przykrywania foliami, pakowania w rękaw itp. - wtedy mamy pewność, że produkt końcowy podczas przechowywania będzie stabilny i nie będzie tracił swoich właściwości - radzi Bartosz Foltynowicz z firmy AGROMOBI.
Alkalizować we własnym zakresie czy usługowo?
Bartosz Foltynowicz zwraca też uwagę na to, że alkalizacja to proces pracochłonny i czasochłonny. - Pamiętać należy o tym, że zboże musi być ześrutowane, wymieszane homogennie z preparatem oraz o tym, że trzeba do tego dolać wodę, żeby finalnie uzyskać najwyższej jakości produkt - zaznacza specjalista z firmy AGROMOBI. Wszystko to, jak podkreśla nasz rozmówca, wiąże się z tym, że do przeprowadzenia alkalizacji musimy mieć odpowiedni sprzęt i zaplecze. Z tego też względu, a także z racji oszczędności czasu, wielu producentów mleka, decyduje się na korzystanie z mobilnych mieszalni pasz.
Czytaj także:
Karmią krowy zalkalizowaną paszą w oborze bez ścian [VIDEO]