Zgłoś ubój
Gospodarz, który chce przeprowadzić ubój zwierząt na użytek własny, musi zgłosić to do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Mięso może być pozyskiwane ze zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, czyli: z cieląt (do szóstego miesiąca życia), świń, owiec oraz kóz. Ubój wiąże się z dodatkowymi czynnościami weterynaryjnymi, m.in. koniecznością przeprowadzenia badań w kierunku włośnicy (w przypadku świń). W związku z tym na 24 godziny przed ubojem właściciel zwierząt lub prowadzący gospodarstwo, na terenie którego będzie przeprowadzony obój, informuje o tym powiatowego lekarza weterynarii. – Rolnik jest zobowiązany do pisemnego powiadomienia o oboju bydła, owiec i kóz na zgłoszeniu, którego wzór jest w inspektoracie weterynarii. Ubój świń wystarczy zgłosić telefonicznie – wyjaśnia Anna Lis-Wlazły, powiatowy lekarz weterynarii w Krotoszynie. W przypadku uboju cieląt do 6 miesiąca życia, owiec kóz, w informacji musi się znaleźć oświadczenie o zutylizowaniu na własny koszt materiału szczególnego ryzyka (SRM) poprzez zgłoszenie i oddanie za pokwitowaniem do zakładu utylizacyjnego. Ubój bydła powyżej 6 miesięcy jest niedopuszczalny poza rzeźnią.
W przypadku złamania przepisów rolnikowi grozi mandat karny. - W myśl ustawy o produktach pochodzenie zwierzęcego, osoba, która wykonuje ubój bez uprzedniego zgłoszenia może podlegać karze grzywny, mandatu, dlatego my na tej podstawie możemy skierować tą sprawę do organów ścigania - ostrzega Anna Lis- Wlazły.
Wykonanie uboju należy zgłosić też do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Informacja musi trafić do instytucji w ciągu 30 dni w przypadku świń oraz 7 dni w przypadku bydła owiec i kóz (od dnia, w którym obój miał miejsce). Jeśli obój dotyczy bydła, do formularza należy dołączyć paszport zwierzęcia. Zgłoszenia można składać osobiście lub za pośrednictwem sieci internetowej.
Prawidłowe oraz terminowe dokonywanie zgłoszeń umożliwia ustalenie, skąd pochodzi zwierzę i gdzie było przemieszczane. Informacja ta stanowi ważny element, obowiązującego w Unii Europejskiej, systemu gwarantującego skuteczne zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt oraz kierowania na rynki żywności bezpiecznej dla zdrowia konsumentów.