Wysoka temperatura szkodzi świniom
Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach inwentarskich może być przyczyną hipertermii, która potocznie zwana jest stresem cieplnym. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o odpowiedniej wentylacji.
Temperatura powietrza ma wpływ na intensywność wymiany cieplnej organizmu. Przy jej wzroście szybkość procesów przemiany materii maleje. U zwierząt poddanych dłuższemu oddziaływaniu zbyt wysokiej temperatury dochodzi do zachwiania równowagi cieplnej w organizmie. Następuje wzrost ciepłoty ciała i zwiększa się liczba oddechów. Wysoka temperatura powoduje otępienie, chwiejny chód i nadmierne wydalanie moczu. Skutkiem skrajnego przegrzania jest pojawienie się reakcji stresowych, prowadzących często do udaru cieplnego i padnięć zwierząt.
Jednak nawet niewielkie przekroczenie optymalnych temperatur może być przyczyną spadku apetytu i zmniejszania przyrostów dziennych. - Komfort termiczny jest jednym z podstawowych składników dobrostanu zwierząt. Jego przestrzeganie jest gwarantem sukcesów zdrowotnych i hodowlanych – podsumowuje Mirosław Kuberka.
Chcąc uniknąć niekorzystnego wpływu wysokich temperatur, można stosować różne sposoby umożliwiające schłodzenie budynków. Do najprostszych zalicza się: zacienianie obiektów inwentarskich poprzez sadzenie drzew, przysłanianie okien oraz izolowanie termiczne dachów i ścian.
Stosując systemy wentylacyjne należy uważać, aby odpowiednio regulować przepływ powietrza. – Kiedy wentylacja jest za słaba, to w pomieszczeniach dochodzi do gromadzenia się nadmiaru gazów szkodliwych dla zwierząt, takich jak siarkowodór czy amoniak powodujących anemię u młodych zwierząt oraz choroby głównie układu oddechowego – przestrzega lekarz weterynarii. Natomiast nadmierna wentylacja wychładza pomieszczenia. Jest źródłem przeciągów i stanowi zagrożenie głównie dla młodych sztuk.