Karmią krowy zbożami alkalicznymi. Są zadowoleni
Radosław Kałek w 2018 r. postawił nowoczesną oborę z robotem udojowym, w której pracuje razem z synem Damianem i szwagrem Markiem. Trzyma w niej 160 sztuki bydła, w tym 64 krowy mleczne. Panowie od około dwóch lat skarmiają zwierzęta zbożami alkalicznymi. Dzięki temu m.in. wykorzystują efektywniej swoje zasoby paszowe i zapobiegają kwasicy.
Gospodarstwo rodziny Kałków znajduje się miejscowości Terespotockie nieopodal Grodziska Wielkopolskiego. - Ja się zajmuje przygotowywaniem TMR-u i agrotechniką zbożową. Szwagier i syn z kolei zajmują się pracą w oborze, głównie robotem ubojowym - mówi pan Radosław (pośrodku na zdjęciu).
Trzy lata temu pan Radosław postawił nową oborę dla ok. 160 sztuk bydła - rasy HF (w tym ok. 60 sztuk krów dojnych) na rusztach. Na wykonanie tej inwestycji pozyskał środki unijne - Skorzystałem z "modernizacji" - zaznacza farmer.
W oborze zamontowano robot udojowy, co znacznie usprawniło pracę rolników. - Wszystko na bieżąco monitorujemy w komputerze. Wiemy, która sztuka, kiedy i w jakim czasie została wydojona. Jesteśmy też w stanie wygenerować sobie raport o stanie zdrowia każdej z krów - opowiada producent mleka. W gospodarstwie jest też robot do sprzątania. Zapewnia one czyste krowy. Poza tym gwarantuje czystą i suchą podłogę, nie zakłócając przy tym spokoju zwierząt. Jego kompaktowa budowa i niewielki rozmiar umożliwiają przechodzenie pod bramkami i przegrodami, zapewniając tym samym możliwość ustawienia dowolnej liczby tras. Panowie myślą też o zakupie robota do podgarniania TMR’u na stole paszowym.
Jak żywione są krowy mleczne? - W dawce na stole paszowym jest 14 kg lucerny, 3 kg sianokiszonki i 26 kg kukurydzy, 6 kg zboża alkalizowanego, 1,5 kg śruty rzepakowej, 0,5 kg śruty sojowej, 0,5 kg śruty rzepakowej ekstrudowanej - wylicza rolnik.
Alkalizacja zbóż - po co się to robi?
Gospodarstwo liczy ok. 100 ha (w tym 20 ha dzierżaw). Pan Radosław uprawia ok. 40 ha zbóż. Żywieniowiec poradził rolnikowi, by ziarno, które zostaje wyprodukowane w jego gospodarstwie, zalkalizować i skarmiać nim bydło.
- Chodziło przede wszystkim o to, żeby wykorzystać własne zasoby paszowe i o podniesienie białka w zbożu o ok. 5 punktów procentowych, co pozwala oszczędzić na śrucie rzepakowej. (...) Alkalizować zaczęliśmy też przez to, że mieliśmy za niski poziom skrobi w kiszonce z kukurydzy - tłumaczy Radosław Kałek.
- Startowaliśmy od alkalizacji chemicznej. Było to ok. dwa lata temu. Teraz - od mniej więcej roku - alkalizujemy ziarno metodą biologiczno-chemiczną - Aliplus - dodaje. M.in. z tego względu, że posiada on certyfikat VLOG - czyli bez GMO. - Produkujemy bowiem mleko bez GMO. Takiego też mleka oczekuje od nas mleczarnia, do której mleko jest dostarczane - tłumaczy rolnik. - Nie oznacza to jednak, że ze środka chemicznego do alkalizacji nie byliśmy zadowoleni. Dzięki niemu podniósł się poziom pH naszego ziarna do 8,3 - 9,3 - taki jest w ogóle główny cel alkalizacji - i pomniejszyło się tym samym ryzyko występowania kwasic. Z tego biologiczno-chemicznego środka alkalizującego jesteśmy natomiast zadowoleni jeszcze bardziej - zaznacza gospodarz. Tłumaczy, dlaczego.
- W oborze jest teraz mniej wyczuwalny amoniak. Gnojowica dostała w ogóle inny zapach, nie musimy jej tak często jak wcześniej mieszać, ma także lepsze parametry nawozowe, a to za sprawą bakterii, które są w Aliplusie. Tę zmianę zauważyłem już na jesień, tymczasem, jak wcześniej wspomniałem, z Aliplusowaniem wystartowaliśmy w sierpniu ubiegłego roku - zaznacza pan Radosław.
Kolejnym plusem Aliplusowania ziarna, zdaniem naszego rozmówcy, jest wzrost poziomu tłuszczu w mleku. - Tak mniej więcej o 0,2 % tłuszczu - zaznacza rolnik. Aktualna wydajność od krowy w telespotockim gospodarstwie utrzymuje się natomiast na poziomie 11,5 tys. l. - Stosując Alipusowanie zauważyliśmy spadek komórek somatycznych w mleku i lepszy stan racic - mówi gospodarz. Choć, jak podkreśla, na dobrą zdrowotność krów wpływ mają też inne czynniki, m.in. dobre warunki w oborze i odpowiednio zbilansowane żywienie.
O tym, jak się przeprowadza alkalizację zbóż, na str. 2