Dogrzewanie prosiąt - jaki system wykorzystać?
Przewody grzewcze
Mogą być instalowane pod całą powierzchnią podłogi kojca lub tylko w jej części. Zastosowanie tego typu ogrzewania podłogowego pozwala ogrzewać tylko te miejsca, w których wydzielanie ciepła jest konieczne, a to pozwala znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Prosięta wymagają wyższej temperatury, natomiast dorosłym osobnikom można ją obniżyć do 18°C. System ogrzewania podłogowego zapewnia regulację temperatury za pomocą regulatora z czujnikiem umieszczonym w podłodze, a także umożliwia indywidualne sterownie dla każdego kojca. Do ogrzewania chlewni stosuje się przewody grzejne dwustronnie, które powinny być rozpięte na siatce montażowej i zatopione w wylewce betonowej o grubości ok. 5cm. Ten wymóg montażu sprawia, iz hodowca musi pomyśleć o tego typu dogrzewaniu już na etapie budowy lub modernizacji chlewni.
Ostatnią wartą uwagi technologią pozyskiwania i wykorzystania ponownego energii cieplnej jest przebadany w ITP Poznań - system wykorzystania energii cieplnej, jaką generuje locha w kojcu. Wtedy za pośrednictwem pompy ciepła następuje dogrzewanie gniazda dla prosiąt. Metoda taka funkcjonuje na takiej zasadzie, że pozyskuje się ciepło z powietrza w kojcu bezpośrednio znad karmiących loch. Pompa ciepła podnosi poziom energetyczny pozyskanego ciepła i przekazuje do bufora (zbiornika z gorącą wodą) oraz dalej do gniazd prosiąt. Jednak ten system polecany jest w przypadku budowy nowych chlewni lub poważnej modernizacji budynków.
O obowiązku zapewnienia zwierzętom najkorzystniejszych warunków nie trzeba chyba żadnemu hodowcy przypominać, jednak należy zastanowić się jaki rodzaj dogrzewania, jakie urządzenia i system zainstalować we własnym gospodarstwie. Przede wszystkim należy kierować się kilkoma czynnikami tj. kosztami zakupu, ale również kosztami utrzymania i użytkowania wybranych urządzeń. Pomyśleć też należy nad ich trwałością? Czy lepiej zainwestować w trochę droższe urządzenia, ale za to trwalsze które posłużą przez wiele lat? Decyzję opartą na własnych doświadczeniach, a także warunkach technicznych i finansowych gospodarstwa pozostawić należy jednak rolnikowi.
ZOBACZ TAKŻE: W nowej chlewni prosięta mają komfortowe warunki [WIDEO]