Dogrzewanie prosiąt - jaki system wykorzystać?
Promienniki podczerwieni
Promiennik podczerwieni to urządzenie emitujące promieniowanie podczerwone. W zależności od źródła zasilania, wyróżnia się: promienniki gazowe, promienniki elektryczne, oraz promienniki wodne. Naturalnym źródłem promieniowania podczerwonego jest np. słońce, jednakże najczęściej w praktycznych zastosowaniach promieniowanie to jest wytwarzane przy pomocy instrumentów technicznych.
Lampowe promienniki podczerwieni to wysokowydajne, a co za tym idzie energooszczędne źróła ciepła. Oprócz promieniowania podczerwonego emitują także światło widzialne. Cechą charakterystyczną tego typu promienników jest kierunkowe promieniowanie, co umożliwia ogrzewanie wybranych powierzchni. Emitowane przez lampy grzewcze promieniowanie podczerwone, przenika w głąb nagrzewanego organizmu, wywołując efekt cieplny nie tylko na powierzchni skóry.
Promienniki podczerwieni mogą występować w następujących kolorach bańki: rubinowe, czerwone i białe przezroczyste. Promienniki rubinowe (kolor światła czerwony) zalecane są zazwyczaj do ogrzewania ptaków grzebiących w pomieszczeniach z dostępem światła dziennego. Natomiast promienniki białe (przeźroczyste) zastępują światło słoneczne i polecane są właśnie hodowcom trzody chlewnej. W świetle białym można dostrzec np. zmiany skórne, które mogą świadczyć o nieprawidłowym rozwoju lub chorobach wirusowych czy zakaźnych.
Ponieważ jest to stosunkowo tanie urządzenie, jest częściej stosowane niż promieniki ceramiczne. Niestety wadą promienników lampowych jest to, że są mniej wytrzymałe niż ceramiczne i częściej ulegają awarii. Poza tym rozkład ciepła w obszarze przez nich ogrzewany jest mało efektywny - co wykazały badania.
Ceramiczne promienniki podczerwieni są dużo bardziej odporne niż promienniki lampowe, a okres ich pracy może być nawet pięciokrotnie dłuższy niż promienników lampowych. Minusem tego typu urządzeń jest jednak ich cena: koszt zakupu promiennika ceramicznego wynosi kilkaset złotych. Są to urządzenia najczęściej elektryczne, ale występują też gazowe - zawieszane nad zwierzętami i posiadające bardzo korzystny rozkład temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu (kojcu).
Pod względem miejsca usytuowania urządzenia dogrzewającego, można dokonać wstępnego podziału takich urządzeń. Mianowicie promienniki są instalowane zazwyczaj w gniazdach nad prosiętami, dostarczając energię cieplną od góry. Drugim sposobem jest umieszczenie specjalnych mat lub przewodów grzejnych na stałe w posadzce lub ruszcie i tym samym dostarczanie ciepła od dołu zwierząt.