Co nowego w temacie pryszczycy i grypy ptaków? Informacje na dzień 28 kwietnia

Co natomiast dzieje się w państwach, w których choroba została wykryta?
Nie ma kolejnych ognisk pryszczycy
Ostatnie ognisko na Słowacji wykryto 4 kwietnia. Dotychczas ujawniono tam sześć takich przypadków. Na Węgrzech natomiast zdiagnozowano 5 ognisk. Ostatnie z nich miało miejsce w środę, 17 kwietnia. Pryszczyca, mimo iż atakuje także świnie, owce i kozy, dotychczas dała o sobie znać w stadach bydła.
Jak czytamy w komunikacie resortu rolnictwa, w ciągu ostatnich 24 godzin nie odnotowano transportów zwierząt parzystokopytnych do Polski z Węgier i ze Słowacji.
Minister rolnictwa czeka na wejście w życie decyzji o powiększenie strefy na Węgrzech
W kwestii regulacji prawnych, lada dzień ma być ogłoszona Decyzja Wykonawcza Komisji z 25 kwietnia 2025r. zmieniającej załącznik do DWK 2025/672. W dokumencie tym, na który czeka resort rolnictwa, zostały powiększone obszary objęte restrykcjami na Węgrzech, w związku ze stwierdzeniem ostatniego ogniska pryszczycy.
Ptasia grypa - największy dramat w Wielkopolsce
Połowa ognisk ptasiej grypy wykrytych w 2025 roku dotknęła woj. wielkopolskie. To właśnie tam znajduje się jedna z największych produkcji drobiu w naszym kraju.
- W przypadku grypy ptaków (HPAI) z 82 ognisk w stadach komercyjnych, 41 ognisk odnotowano w samym tylko województwie wielkopolskim, 21 w województwie mazowieckim i 7 w województwie warmińsko-mazurskim – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.
We wszystkich zakażonych gospodarstwach przebywało 7,5 mln sztuk drobiu, które poddano utylizacji. Straty są jednak jeszcze większe. Zgodnie z procedurami ubito także drób znajdujący się w gospodarstwa kontaktowych. Łącznie zatem zagazowano 11,5 mln sztuk zwierząt.
- Wszystkie ogniska grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych objęły pogłowie 7,5 mln sztuk drobiu. W ramach stwierdzanych ognisk zidentyfikowano także 65 gospodarstw kontaktowych, w których ubito prawie 4 mln sztuk drobiu – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
Procentowy udział liczby ognisk HPAI w poszczególnych grupach produkcyjnych wskazuje dotychczas na 35-procentowy udział gospodarstw utrzymujących indyki rzeźne, 16-procentowy kur niosek, 15-procentowy niosek stad rodzicielskich dla brojlerów kurzych, 10-procentowy dotyczył stad rodzicielskich kaczek brojlerów, 9-procentowy gospodarstw utrzymujących kaczki rzeźne i 8-procentowy gęsi stad zarodowych i rzeźnych.
Co jest niepokojące, ogniska HPAI wykrywane są cały czas u dzikich ptaków. W niedzielę, 27 kwietnia potwierdzono aż 55 takich przypadków. Obecnie w Unii Europejskiej największą liczbę ognisk grypy ptaków odnotowano na Węgrzech (98) oraz we Włoszech (21).
Rzekomy pomór drobiu - jest stanowcza reakcja ministra
Kolejna choroba, która rozprzestrzenia się w kraju to rzekomy pomór drobiu. Stwierdzone 23 ogniska rzekomego pomoru drobiu (ND) w gospodarstwach komercyjnych dotyczą kur rzeźnych oraz jedno ognisko dotyczy indyków rzeźnych. W tym roku najwięcej przypadków ND stwierdzono na Mazowszu (7), Lubelszczyźnie (6), po 3 na Podkarpaciu i Podlasiu oraz 2 w województwie łódzkim. Pojedyncze ogniska stwierdzono w województwach kujawsko-pomorskim i małopolskim.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski, o czym już was informowaliśmy, podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym, a ma ono na celu wzmocnienie zasad bioasekuracji przez hodowców drobiu. Dokument nakłada na hodowców dodatkowe wymogi.