Zdrowe prosięta - bez tlenku cynku
Czy jest więc inne rozwiązanie?
Wiemy, że prosięta uczą się, patrząc na inne prosięta z danego miotu. Tak jak my - uczymy się przez naśladowanie innych. Ale oczywiście nie każdy z nas. Musimy znaleźć kogoś, komu ufamy. Dokładnie tak działa to również wśród prosiąt. Na uniwersytecie w Barcelonie przeprowadzono badania - starano się określić, w jaki sposób prosięta się uczą. Zaoferowano prosiętom nowe pożywienie i połączono je w grupy z prosiętami, których nie znały i które znały. Kiedy poddano prosięta ekspozycji na nową dietę w obecności prosiąt, które już znały i znajdowały się wśród prosiąt, które znały tę nową odmianę paszę, wtedy one uczyły się szybciej. Ufały im. Odważyły się więc i zaczną pobierać nowe pożywienie. Takie szkolenie, naukę powinno się przeprowadzić już w okresie laktacji, kiedy prosięta znajdują się z matką, w tym samym kojcu, co ich rodzeństwo. Będą tam prosięta, które będą narzucały, pokazywały pewne trendy.
ZOBACZ TAKŻE - ZMIANA W NABORZE WNIOSKÓW DO AGENCJI RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
PASZA i WODA
Prosięta muszą nauczyć się, w jaki sposób pobierać płynną paszę, jak ją pić.
W pierwszych dniach życia umieszczamy poidło z wodą. Następnie stawiamy kolejne - miskę napełniamy wodą, a następnie stopniowo mieszamy z paszą płyną. Możemy też dodać paszę stałą.
Możemy stosować specjalistyczną paszę, ale jednocześnie prosięta muszą mieć łatwy dostęp do wody. Muszą widzieć, gdzie ta woda się znajduje. Wystarczy zwykły talerz lub miska.
Te rozwiązania nie są drogie, są łatwe w realizacji, w ten sposób wspomagamy naukę przyjmowania stałej paszy.
Jakie są zagrożenia i korzyści ze stosowania tlenku cynku?- czytaj na str. 6