Zdrowe prosięta - bez tlenku cynku
DLACZEGO DOCHODZI DO BIEGUNEK?
Wszystko zaczyna się w momencie odsadzenia. Co dzieje się wtedy z mikroflorą jelit? Kiedy prosię przestaje ssać mleko matki, uruchamiana jest swego rodzaju kaskada. Zwierzę nie otrzymuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Ta ilość jest niewystarczająca także dla bakterii, dla drobnoustrojów, które znajdują się wewnątrz jelit. Dochodzi do zaburzenia równowagi we florze bakteryjnej, a w jej konsekwencji - do zakażenia. Produkowane są toksyny. Rozwija się biegunka.
Kluczowym elementem zapobiegania biegunkom jest żywienie. Należy zapewnić podaż odpowiednich składników odżywczych, by zapobiec uruchomieniu wspomnianej kaskady.
CZYTAJ RÓWNIEŻ - COVID-19 - POMOC DLA PRODUCENTÓW BYDŁA, ŚWIŃ, DROBIU, KÓZ, OWIEC I NA UPRAWY
MIKROFLORA - jakie ma znaczenie?
Im bardziej mikroflora jest zróżnicowana, tym lepsze jest funkcjonowanie jelit. Tym skuteczniej zapobiegamy biegunce. To ważne również u loch - to także jej mikroflora decyduje o składzie mikroflory u prosiąt.
To, co robimy na bardzo wczesnym etapie życia prosiąt, ma ogromne znaczenie, które przekłada się na przyszłość.
Ważna jest także genetyka - obserwujemy większą lub mniejszą wrażliwość na pojawianie się problemów związanych z układem pokarmowym.
LAKTACJA I JEJ WPŁYW NA POJAWIENIE SIĘ (LUB BRAK) BIEGUNKI. JAKIE ZNACZENIE MA WŁAŚCIWE POBIERANIE PASZY? - czytaj na str. 3