Ochrona przed ASF - bioasekuracja dla zdrowia zwierząt i wydajnej produkcji FILM
BIOASEKURACJA - DLA MAKSYMALNEGO ZABEZPIECZENIA STADA ZWIERZĄT
- Najważniejsze w bioasekuracji jest to, żeby stosować odpowiednie środki stale, żeby te produkty stworzyły swój mikroklimat. Nasze produkty obniżają pH ściółki, dezynfekują ją i osuszają - mówi Igor Kulasik z firmy Sandezia. - Przez pierwsze trzy dni należy stosować je codziennie, natomiast później - raz w tygodniu, ponieważ bakterie nie lubią niskiego pH. Niskie pH jest bliższe pH w żołądku zwierząt. Chodzi o to, by hodowca, jego stado było maksymalnie zabezpieczone. Specjalista radzi, by stosować produkt firmy Sandezia na gołą posadzkę, później sypać ją bezpośrednio na ściółkę. Co ważne - nawet w obecności zwierząt. - Są to produkty dla nich bezpieczne, zawierają składniki mineralne, z dodatkiem olejku eterycznego z eukaliptusa, który oczyszcza drogi oddechowe. Zwierzęta są bardziej dotlenione, szybciej rosną, spożycie paszy jest mniejsze - podkreśla.
ZOBACZ TEŻ FILM - BIOASEKURACJA = OPŁACALNA PRODUKCJA
STOSOWANIE ZASAD BIOASEKURACJI DAJE LEPSZE EFEKTY PRODUKCJI
Niektóre zakaźne patogeny mogą przetrwać w odchodach, śluzie, na obuwiu i odzieży, dlatego odzież powinna być regularnie prana, a obuwie czyszczone. Należy dokładnie czyścić i dezynfekować sprzęt i urządzenia, które miały kontakt z chorymi zwierzętami, zanim zostaną użyte w stosunku do zdrowych zwierząt w stadzie.
Bracia Andrzej i Mariusz Gacioch są przekonani, że zachowywanie zasad bioasekuracji przekłada się na efekty prowadzonej produkcji. - Wchodząc do budynku, nie wnosimy tyle zarazków. Budynki są czyste, po każdym rzucie myte i dezynfekowane. W nowej technologii jest też stosowana odpowiednia wentylacja, cały czas pod nadzorem. W starych budynkach tego wszystkiego brakowało - przyznają właściciele fermy trzody chlewnej.