Ochrona przed ASF - bioasekuracja dla zdrowia zwierząt i wydajnej produkcji FILM
MYCIE I DEZYNFEKOWANIE - BY OGRANICZYĆ PRZENOSZENIE PATOGENÓW NA ZWIERZĘTA
Projektując chlewnię, należy też przewidzieć odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, odpowiedniej ilości komór tucznikowych, warchlakowych, porodowych. Jedno z pomieszczeń powinno być zawsze puste, by można było je wymyć i zdezynfekować - w celu ograniczenia przenoszenia patogenów na nową grupę zwierząt.
Znacząca jest wielkość stada - to ona definiuje nam wielkość budynku. Z tym związana jest też kwestia wentylacji, rodzaj kominów, jakie należy zamontować, ilość silosów paszowych oraz paszociągów.
ZOBACZ TEŻ FILM - ROLNIK SZUKA ŻONY - PORODÓWKA NA 224 LOCHY
BUDYNKI, POMIESZCZENIA, SPRZĘT, ODZIEŻ, OBUWIE POWINNY BYĆ MYTE I DEZYNFEKOWANE
Budynki, pomieszczenia, sprzęt, odzież i obuwie, które miały bezpośredni kontakt ze świniami powinny być rutynowo myte i dezynfekowane. Procedury dotyczące czyszczenia i dezynfekcji powinny obejmować usuwanie całej ściółki, obornika oraz paszy z budynku (wszystkie te składniki charakteryzują się wysokim poziomem zanieczyszczenia i dlatego ich usuwanie jest niezbędne dla efektywnego czyszczenia i dezynfekcji). Ważne jest dokładne czyszczenie całej powierzchni (również pod spodem) urządzeń znajdujących się w budynku. Jeśli to możliwe, przenośny sprzęt powinien być usunięty i wyczyszczony oddzielnie. Podłogę należy dokładnie wyczyścić przy użyciu gorącej wody z dodatkiem detergentów (najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej). Na wszelkie powierzchnie, które miały kontakt ze zwierzętami (w tym powierzchnie zlokalizowane pod spodem urządzeń) należy zastosować środek dezynfekujący. Trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego czasu niezbędnego do całkowitego osuszenia budynku przed wprowadzeniem nowych zwierząt. Warto skonsultować się z lokalnym lekarzem weterynarii, aby dopasować odpowiedni czas do danych warunków.